• 2013-03-29

Znamy gości III Konferencji Muzycznej Audioriver

13 kwietnia w nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu odbędzie się III Konferencja Muzyczna Audioriver. An On Bast, Diana D’Rouze, Joana oraz Senthia poruszą temat sytuacji kobiet pracujących jako DJ-ki i producentki. Inne, istotne zagadnienia Konferencji poruszą m.in. Kuba Sojka, DJ Bert i redaktor naczelny Rynku Muzycznego. Całodzienne wydarzenie zakończy After Party, którego gwiazdą będzie brytyjska artystka sceny house – Lottie.

III Konferencja Muzyczna Audioriver - plakat (źródło: materiały prasowe)

III Konferencja Muzyczna Audioriver - plakat (źródło: materiały prasowe)

O blaskach i cieniach bycia kobietą w zdominowanym przez mężczyzn świecie elektroniki dyskutować będą także znane reprezentantki polskiej sceny: An On Bast, Diana D’Rouze, Joana i Senthia. Pierwsza z nich to jedna z najlepszych polskich producentek i performerek – bez względu na płeć. Z kolei Diana D’Rouze to postać, którą rodzimi fani elektroniki znają od lat, bo debiutowała już w 1997 roku. Joana to m.in. członkini poznańskiego kolektywu City Inside Art, a Senthia to DJ-ka aktywna przede wszystkim na południu Polski, w klubach takich, jak Das Lokal czy Prozak 2.0.

Drugim, najważniejszym elementem Konferencji będzie dyskusja na temat roli wytwórni na dzisiejszym rynku muzycznym.

W ostatnich latach mocno zmienił się model zarabiania na muzyce. Drastycznie spadła sprzedaż płyt, a coraz większe przychody zaczęto odnotowywać na koncertach. Kiedyś grano na żywo by promować wydawnictwa, a dziś to płyty wydaje się niemal głównie w celu propagowania koncertów. Czy to oznacza, że labele powinny mieć udział w eventowym torcie? A może w ogóle nie są potrzebne, skoro internet daje artystom bezpośrednie dotarcie do ich potencjalnych odbiorców? Te i inne kwestie będę poruszał podczas naszej dyskusji.

Łukasz Napora

W debacie wezmą udział osoby o różnych funkcjach i różnych doświadczeniach. Z jednej strony wypowiedzą się artyści, jak lider Őszibarack – Agim Dżeljilji oraz czołowy polski producent wydający również zagranicą, Kuba Sojka. Także poza Polską funkcjonuje DJ i producent, Maki Polne, związany z niemiecką wytwórnią VinylClub Recordings oraz berlińskim klubem KaterHolzig. Z kolei nasz rodzimy, niezależny label We Are Your Music Mate reprezentował będzie Łukasz Łazarczyk – połowa duetu Harrison Chord. Szeroką perspektywę zaprezentuje z pewnością Paweł Boroń – redaktor naczelny pierwszego ogólnopolskiego pisma branżowego, Rynek Muzyczny, a unikalnym spojrzeniem na problem będzie mógł podzielić się Adrian Ciepichał – general manager Wimp Polska, czyli oddziału skandynawskiego serwisu streamingowego, oferującego ponad 18 milionów utworów muzycznych.

III Konferencja Muzyczna Audioriver to jednak nie tylko dyskusje, lecz także bardzo przydatne wykłady i warsztaty. Pierwszy z nich dotyczył będzie pozyskiwania środków unijnych i publicznych na projekty kulturalne. Poprowadzi go przedstawicielka czołowej polskiej agencji doradczej, Faber Consulting – Marta Szołomicka, która wskaże m.in., jakie projekty mają szanse na dofinansowanie oraz na co trzeba zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosków.

Ostatnim punktem programu będzie wykład na temat historii muzyki elektronicznej, który poprowadzi prawdziwa encyklopedia tych brzmień, DJ Bert z Czwórki Polskiego Radia.

Nie znamy drugiej osoby, która miałaby tak szeroką wiedzę na ten temat. Uznaliśmy, że spojrzenie w przeszłość muzyki elektronicznej może być czymś szalenie ciekawym zarówno dla wieloletnich fanów tych brzmień, jak i osób, które dopiero zaczynają się nimi interesować.

Łukasz Napora.

III Konferencja Muzyczna Audioriver
13 kwietnia 2013 roku
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Dodaj komentarz