• 2013-03-28

Zwornik w Muzeum Górnośląskim

Od 25 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można oglądać wystawę prac Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Eksponowane obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i kolekcji prywatnej.

Autor: Zygmunt Menkes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Zygmunt Menkes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zrzeszenie Artystów Plastyków Zwornik powstało w 1928 z inicjatywy Emila Krchy, Kacpra i Stanisława Pochwalskich oraz Kazimierza Rutkowskiego – absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a działało do 1939 r. Ugrupowanie nie posiadało sztywnego programu, akcentując swobodę postaw artystycznych skupionych w nim twórców, których łączyła fascynacja kolorem i fakturą obrazu. Jego godłem stał się przetransponowany w znak graficzny przez Marię Ritterównę gotycki zwornik z Kamienicy Hetmańskiej w Krakowie, jako symbol zespolenia różnorodnych postaw artystycznych.

Ekspozycja zaprezentuje dzieła najbardziej znanych ze swych indywidualnych dokonań członków grupy: Tytusa Czyżewskiego, Jerzego Fedkowicza, Eugeniusza Gepperta, Emila Krchy, Kacpra Pochwalskiego, Zbigniewa Pronaszki, Czesława Rzepińskiego, Emila Schinagla oraz Mariana Szczyrbuły. Ugrupowanie w ciągu 10 lat aktywności zorganizowało ponad dwadzieścia wystaw w Polsce i za granicą, i wywarło niebagatelny wpływ na ukształtowanie oblicza polskiej sztuki okresu międzywojennego.

Komisarz: Iwona Mohl

Zrzeszenie Artystów Plastyków Zwornik
Wernisaż: 25 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2013 roku
Gmach Główny Muzeum Górnośląskiego
Bytom

Dodaj komentarz