• 2013-03-28

2. Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej

Podczas 4 kolejnych sobót: 6, 13, 20 oraz 27 kwietnia odbędą się Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej, podczas których w Gdańsku będzie można posłuchać utalentowanych trójmiejskich artystów.

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej, logo (żródło: mat. prasowe)

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej, logo (żródło: mat. prasowe)

Festiwal stawia przede wszystkim na promocję młodych, trójmiejskich organistów, oraz na propagowanie kultury muzycznej w Gdańsku. Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej są tez pretekstem do ożywienia życia kulturalnego Wrzeszcza. W tym roku przewidywane są cztery koncerty festiwalowe.

Program festiwalu:

  • 6 kwietnia – Kościół NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej, godz: 20.00 Łukasz Wroński – organy
  • 13 kwietnia – Kościół Kolegialny NSPJ, godz: 20.00 Piotr Michna – organy
  • 20 kwietnia – Kościół Kolegialny NSPJ, godz: 20.00 Błażej Musiałczyk – organy
  • 27 kwietnia – Kościół Matki Odkupiciela, godz: 20.00 Elżbieta Kulińska – organy Mirosław Pachowicz – fagot

Łukasz Wroński  ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Iławie w zakresie gry na skrzypcach i fortepianie, następnie Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w zakresie gry na organach. Uczestniczył w II Ogólnopolskim Seminarium Muzyka organowa epoki romantyzmu, koncertował również w Kaliningradzie podczas 3. Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzykalna Wiosna.

Piotr Michna uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej. Występuje jako solista i kameralista zarówno w kraju, jak i za granicą. Pełni funkcję organisty w Bazylice św. Mikołaja OO. Dominikanów w Gdańsku, gdzie gra na jednym z najsłynniejszych instrumentów barokowych w Polsce. W czasach szkolnych i studenckich był prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie.

Błażej Musiałczyk studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie organów. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Romana Peruckiego. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, jest organistą Archikatedry w Gdańsku – Oliwie. Od roku 2010 prowadzi Chór Gdańskiego Seminarium Duchownego. Współpracuje z chórem Cantus w Gdyni. Płyta którą nagrał wraz z innymi trójmiejskimi organistami została nominowana do nagrody Fryderyka, a w ostatnim czasie otrzymała statut złotej płyty.

Elżbieta Kulińska studiowała na Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego. W 1996 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki i odbyła studia podyplomowe w Norwegii na Uniwersytecie w Bergen, na wydziale muzycznym Griegakademiet, współpracując i koncertując ze studentami oraz profesorami katedry Muzyki Dawnej. Jest klawesynistką, organistką, pianistką, akompaniatorką, specjalizuje się w realizacji basso continuo oraz w muzyce kameralnej, nie tylko barokowej. Współpracuje z wieloma muzykami, koncertuje w kraju i za granicą.

Mirosław Pachowicz półfinalista I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2007) oraz III Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2008). Od końca 2007 jest pierwszym fagocistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy miał możliwość wykonania wielu prestiżowych koncertów w Polsce (Warszawa, Poznań) jak i Europie (Kolonia, Baden-Baden, Oberhausen, Rostock, Bruksela). Chętnie angażuje się w projekty, w których występuje jako kameralista i solista, wykonując muzykę różnych epok i stylów. Jest również aktywny jako teoretyk muzyki. Posiada na swoim koncie liczne wystąpienia na sesjach naukowych oraz pierwsze publikacje.

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej
6, 13, 20 oraz 27 kwietnia 2013 roku
Gdańsk Wrzeszcz

Dodaj komentarz