• 2013-03-28

Słobodzianek o Stalinie – prapremiera w Teatrze Dramatycznym

6 kwietnia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się prapremiera Młodego Stalina w reżyserii Ondreja Spišaka. Tekst dramatu napisał Tadeusz Słobodzianek.

Ondrej Spišak reżyseruje Młodego Stalina - tekst dramatu napisał Tadeusz Słobodzianek (źródło: materiały prasowe)

Ondrej Spišak reżyseruje Młodego Stalina - tekst dramatu napisał Tadeusz Słobodzianek (źródło: materiały prasowe)

To kolejne – po Merlinie, Naszej klasie i Proroku Ilji – spotkanie tych twórców. Prapremiera dramatu odbędzie się 6 kwietnia 2013 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy. W roli tytułowej wystąpi Marcin Sztabiński.

Sztuka Słobodzianka mówi o młodym człowieku na drodze do władzy. Jest jeszcze otoczony miłością, szacunkiem i przyjaźnią. Ma charyzmę, potrafi rozmawiać z ludźmi, rozumie ich problemy. Nie jest cynikiem, ale idealistą walczącym z niesprawiedliwością. Wierzy w rewolucję, a gangsterskie metody stosuje w słusznej sprawie. Historia rozgrywa się w czasie, gdy w jego życiu wiele się dzieje – aresztowania, podróże z fałszywym paszportem, tajne zjazdy. Nad idealistą zaczyna brać górę brutalny polityk.

Pracując nad sztuką uświadomiłem sobie, że potencjalny Stalin, przywódca bezwzględnie dążący do celu, jest zagrożeniem też dziś, a sytuacja polityczna w pewnym sensie przypomina 1907 rok. Tak jak we wszystkich sztukach Slobodzianka, i ta jest opowiedziana /cytując inną z jego sztuk/ ku przestrodze dze dzyń dzyń – mówi Ondrej Spišak.

Obok Marcina Sztabińskiego w spektaklu występują także: Halina Skoczyńska, Agnieszka Wosińska, Izabela Dąbrowska, Paula Kinaszewska, Anna Markowicz, Anna Szymańczyk, Agnieszka Warchulska, Michał Czernecki, Krzysztof Dracz, Mariusz Drężek, Janusz R. Nowicki, Krzysztof Ogłoza, Piotr Siwkiewicz i Maciej Wyczański.

Młody Stalin, Tadeusz Słobodzianek, reż.  Ondrej Spišak
Teatr Dramatyczny w Warszawie
Prapremiera: 6 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz