• 2013-03-28

Przegląd Filmów Klasy B Moico Enjoy Movies

Od 4 do 27 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa Przegląd Filmów Klasy B Moico Enjoy Movies. Przegląd otworzy Noc żywych trupów w reżyserii George’a A. Romero.

„Kapitan Ameryka”, reż. Albert Pyun - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Kapitan Ameryka”, reż. Albert Pyun - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Moico Enjoy Movies to przegląd wybranych filmów, które zajmują szczególne miejsce na popkulturowej mapie. Dla jednych będą to najgorsze produkcje w historii, dla innych arcydzieła kinematografii i kamienie milowe w rozwoju poszczególnych gatunków.

Filmy klasy B, nagrywane przy ograniczonym budżecie, bez środków na kosztowną scenografię czy wiarygodną charakteryzację, mają swoich wiernych fanów, którzy cenią je nie tylko za często niezamierzony komizm, ale również za eksperymenty z formą i bezpośredniość. Pośpiech i ograniczone do minimum finanse niejednokrotnie potrafiły uskrzydlić filmowców. Klasą samą w sobie pozostają dzieła Tobe’a Hoopera (Teksańska masakra piłą mechaniczną, 1974), Joseph’a Zito (Inwazja na USA, 1985), lub George’a A. Romero (Noc żywych trupów, 1968). Fascynacji filmami klasy B nie kryją chociażby Quentin Tarantino i Robert Rodriguez (Grindhouse, 2007), Eli Roth (Hostel, 2005) oraz Rob Zombie (Halloween, 2007), których inspirują nakręcone z ogromną pasją niskobudżetowe tytuły.

W ramach Moico Enjoy Movies odbędzie się konkurs na najlepszy krótkometrażowy (do 10 minut) film klasy B nagrany kamerą, aparatem, telefonem itp. Filmy, które wejdą do konkursu, muszą mieścić się w, jakkolwiek szeroko pojętej, konwencji kina klasy B. Forma jest dowolna, np. animacja czy też krótka fabuła.

Program Moico Enjoy Movies:

  • 4 kwietnia, godz. 20.30 – Noc żywych trupów, reż. George A. Romero (1968);
  • 11 kwietnia, godz. 20.30 – Kapitan Ameryka, reż. Albert Pyun (1990);
  • 18 kwietnia, godz. 20.30 – Inwazja na USA, reż. Joseph Zito (1985);
  • 25 kwietnia, godz. 20.30 – Troll 2, reż. Claudio Fragasso (1990);
  • 27 kwietnia, godz. 20.30 – Krwawy sport, reż. Newt Arnold (1988). Rozstrzygnięcie konkursu na krótkometrażowy film klasy B;

Seanse poprzedzą prelekcje, które poprowadzi krytyk filmowy Bartosz Czartoryski.

Przegląd Filmów Klasy B Moico Enjoy Movies
Od 4 do 27 kwietnia 2013 roku
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz