• 2013-03-28

Labirynt Wolności w Zamku Książąt Pomorskich

Od 6 kwietnia w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można oglądać wystawę pt. Labirynt wolności.

Labirynt Wolności (źródło: materiały prasowe organizatora)

Labirynt Wolności (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac inspirowanych ideą wolności prezentuje efekty projektu artystycznego I Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekt przeprowadzony został pod okiem prof. Zbigniewa Bajka w 2012 roku w Zakładzie Karnym znajdującym się na Zamku w Nowym Wiśniczu. Wzięli w nim udział studenci, doktoranci i pracownicy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także psychologowie i socjologowie z innych krakowskich uczelni. Artyści prowadzili z więźniami zajęcia, które stały się dla obu stron okazją do poszukiwania nowych doświadczeń i budowania relacji. We wcześniejszej edycji projektu podobna grupa artystów szukała inspiracji w opuszczonym budynku więzienia w Łęczycy.

Labirynt Wolności to artystyczny projekt, którego uczestnicy próbowali znaleźć odpowiedź na proste a zarazem niełatwe pytanie: Czym właściwie jest wolność? Jaką rolę odgrywa w życiu człowieka? Szukali na nie odpowiedzi między innymi w więzieniu w Nowym Wiśniczu, podejmując współpracę z osadzonymi tam skazanymi. Efekty wspólnych twórczych działań oglądać można zarówno w budynku zakładu karnego (niedostępnym dla zwiedzających) jak i na wystawie prezentowanej w zamku Lubomirskich. Prace, które zostały przygotowane w ramach projektu podzielić można na dwie grupy. Pierwsza to dzieła będące wynikiem warsztatów, jakie z więźniami przeprowadzili artyści krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do drugiej zaliczyć można natomiast obiekty zainspirowane nie tylko refleksją nad tytułowym hasłem wolności, ale i będące odpowiedzią na historię, legendy i współczesne realia barokowego zamku i budynku więzienia, które w ciągu ostatnich miesięcy, kilkakrotnie odwiedzali i w których pracowali krakowscy artyści.

Świadomość ambiwalencji semantycznej labiryntu towarzyszyła zatem artystom, którzy ten motyw postanowili wykorzystać w swoich pracach. Pojawia się on w najbardziej zaskakujących ujęciach, jak choćby w portrecie Zbigniewa Bajka, gęstą siecią korytarzy wypełniający jego twarz. Być może autor wizerunku Tymoteusz Chliszcz, próbował nam coś powiedzieć o życiu wewnętrznym portretowanego, a może po prostu chciał w dobitny sposób podkreślić niezwykłe zaangażowanie i utożsamienie się profesora z wymyślonym przez siebie i prowadzonym od kilku lat projektem?

Z kolei dla Zbigniewa Bajka to kobieta jest medium pośredniczącym w ujawnianiu tajemnicy, jaka od wieków wiąże się z labiryntem.(…) Mitologiczna historia Minotaura, żyjącego w kreteńskim labiryncie zainspirowała natomiast Andrzeja Bednarczyka i Annę Karolinę Kaczmarczyk. Bednarczyk, odnalezioną w jednej z komnat czaszkę potężnego zwierzęcia z fantazyjnymi rogami, (być może nawiązując do świętych rogów u wejścia do pałacu w Knossos), wyeksponował na stojaku, przed zawieszoną na ścianie kompozycją. (…)Z kolei Anna Karolina Kaczmarczyk zbudowała ze świeżych wierzbowych gałęzi rzeźbę byka, usytuowaną na dziedzińcu zamku w Wiśniczu. Rzeźba, która nie przetrwa, uschnie, z jednej strony przypomina o smutnym końcu Minotaura, z drugiej zaś, ze względu na swoją konstrukcję niby klatki, pozwala odczytywać antyczny mit w szerszym kontekście.

(…)Problem winy i kary szczególnie głośno musi zabrzmieć w kontekście wolnościowego projektu, a na dziedzińcu zamku przypomina o nim spływająca z arkadowej loggii tkanina. To logo projektu, na pierwszy rzut oka mogące budzić skojarzenia z graficznym znakiem labiryntu, zbudowane z kwadratowych kawałków materiału, zszywanych pracowicie w jedną całość przez więźniów, pod czujnym okiem projektantki tkaniny-Joanny Banek. Na ascetyczną urodę wzoru labiryntu nie pozostali też obojętni Łukasz Konieczko i Weronika Tyrpa. Konieczko, zaanektował puste, białe wnętrze jednej z zamkowych komnat, wypełniając je kompozycjami zbudowanymi z modułów, eksponowanych samotnie lub w zestawach, uporządkowanych w obrysie kwadratu (1,4,9,16 modułów). (…)

Agnieszka Jankowska-Marzec

Labirynt wolności
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 5 maja 2013 roku
Galeria Gotycka Zamku Książąt Pomorskich
ul. Koszary 34
Szczecin

Dodaj komentarz