• 2013-03-28

Oczy i Obiektywy X: Kultura daru

2 kwietnia w klubokawiarni Grawitacja w Warszawie, przed rozpoczęciem przeglądu filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X, odbędzie się pokaz-retrospekcja filmu Kultura Daru.

Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów etnograficznych Oczy i Obiektywy X (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film Kultura daru jest zapisem drogi jaką autorzy, Maciej Eichelberger i Łukasz Kamiński, przebyli towarzysząc w 2010-11 roku różnym przejawom alternatywnej myśli społecznej opartej na współpracy, otwartości i bezpośredniej wymianie doświadczeń. Podczas tworzenia filmu przyświecała im myśl, by spróbować zobaczyć obecną kondycję ludzką w jak najbardziej całościowym spektrum, a więc na poziomie indywidualnym oraz poziomie społeczno-przyrodniczym.Śledząc ten nurt, natrafili na różnorodne inicjatywy, które starają się przywrócić dynamikę wymiany człowiekowi i kulturze.

Poprzez odwołanie się do różnych dziedzin życia: gospodarowania ziemią, sztuki, technologii, kultury Internetu czy pracy z ciałem, a także przez zaproszenie do dialogu przedstawicieli i aktywistów takich nurtów jak open source, permakultura, qi gong, sztuka wymiany czy food not bombs, film tworzy pole do odkrywania wielowymiarowości rozwoju człowieka i współczesnych form darowania. Posługując się w filmie cytatami z dzieł wybitnego antropologa Lewisa Hyde’a organizatorzy zapraszają do wspólnej refleksji nad tym, jak może być dziś rozumiany dar, czego wymaga i jakich potrzebuje warunków, by móc zaistnieć.

Film zdobył uznanie publiczności VIII edycji Przeglądu Filmów Etnograficznych Oczy i Obiektywy, który w tym roku odbędzie się z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w dniach 5-7 kwietnia.

Kultura Daru
Realizacja: Maciej Eichelberger i Łukasz Kamiński
2 kwietnia 2013 r., godz. 20.00
Klubokawiarnia Grawitacja, ul. Browarna 6
Warszawa

Dodaj komentarz