• 2013-03-28

Dom na kółkach od kwietnia w kinach

Od 12 kwietnia na ekranach polskich kin będzie można oglądać film François Pirot’a pt. Dom na kółkach.

Kadr z filmu „Dom na kółkach”, reż. François Pirot (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Dom na kółkach”, reż. François Pirot (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Simon rzuca pracę w mieście, rozstaje się z dziewczyną i wraca do rodzinnej wsi, gdzie mieszkają jego rodzice. Spotyka tu Juliena, kolegę z czasów dzieciństwa, który mieszka z ojcem dochodzącym do siebie po ciężkiej chorobie. Pewnego wieczoru, dwaj trzydziestolatkowie spontanicznie decydują się spełnić marzenie z dzieciństwa: wybrać się w nieskrępowaną niczym podróż.

Kupują samochód kempingowy i pełni entuzjazmu rozpoczynają przygodę życia. Zatrzymuje ich… usterka pojazdu.

Mając przeciwności losu za nic, rozpoczynają swoją podróż… na miejscu… Ten etap przedłuża się w nieskończoność. Problemy finansowe, dorywcze prace, których się podejmują, zawierane w międzyczasie znajomości, przygody z kobietami. Wszystko to pozwala im spojrzeć z dystansem na własne pragnienia i na tę… zbyt wcześnie podjętą, ale wymarzoną podróż życia…

Arthur Dupont i Guillaume Gouix grający główne role, to nowe pokolenie bardzo obiecujących aktorów. Obaj zostali niedawno nominowani do nagrody Cezara. Arthur Dupont za Bus Palladium w 2011 roku a Guillaume Gouix za Jimmy Rivière w 2012.

François Pirot – mimo, że to pierwszy, zrealizowany przez niego film fabularny, już zalicza się go, do najważniejszych twórców kina belgijskiego. Jest współautorem scenariuszy filmów Joachima Lafosse’a. Jego talent jako scenarzysty został doceniony jednomyślnie zarówno przez krytykę jak również przez szeroką publiczność. Przed debiutem fabularnym François Pirot wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, w tym Retraite nagrodzony na najbardziej prestiżowych festiwalach (główna nagroda na festiwalu Le court en dit long w 2005 roku, główna nagroda za najlepszy europejski film krótkometrażowy na festiwalu Premiers Plans d’Anger w 2006 roku).

Dom na kółkach (Mobile Home)
Reżyseria: François Pirot
Scenariusz: Marteen Loix, François Pirot, Jean-Benoît Ugeux
Zdjęcia: Manuel Dacosse
Obsada: Arthur Dupont (Simon), Guillaume Gouix (Julien), Jean-Paul Bonnaire, Claudine Pelletier, Jackie Berroyer, Anne-Pascale Clairembourg
Dystrybutor: Imago Film
W kinach od 12 kwietnia 2013 r.

Dodaj komentarz