• 2013-03-28

Cezary Bodzianowski i jego muzealna retrospektywa

Od 26 kwietnia w Muzeum Sztuki ms1 w Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama.

Cezary Bodzianowski, „Sfery de la Lux LUNA”, 2005, 4’56’’, DVD (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cezary Bodzianowski, „Sfery de la Lux LUNA”, 2005, 4’56’’, DVD (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama to pierwsza muzealna retrospektywa jednej z najbardziej oryginalnych postaci współczesnej sceny artystycznej. Cezary Bodzianowski, działając na niej od połowy lat dziewięćdziesiątych, dał się poznać przede wszystkim jako autor drobnych, niekiedy ledwo zauważalnych interwencji, na krótką chwilę zaburzających naturalny bieg codziennego życia i wprowadzających weń element absurdalnej, anarchizującej poezji.

Cezary Bodzianowski jest również twórcą rzeźb-obiektów, w dowcipny sposób nawiązujących do tradycji dadaistycznych ready-mades Marcela Duchampa oraz językowych gier Rene Magritte’a i Marcela Broodthaersa. Rzeźby te to na ogół najzwyklejsze przedmioty, które dzięki nieznacznym korektom artysty – a czasem tylko dzięki zwykłemu gestowi ich wyróżnienia – ujawniają nieoczekiwane znaczenia i absurdalne piękno.

Ekspozycja będzie stanowić pierwszą próbę podsumowania dotychczasowego dorobku artysty. Wystawa nie ma na celu wyczerpującego skatalogowania jego działań. Demonstruje różne strategie, jakimi Bodzianowski posługuje się w swojej grze z rzeczywistością. Przede wszystkim ma prowokować pytania o to, jaki jest status rzeczywistości w jego sztuce oraz o relację jego autorskiego ja z tym, co zewnętrzne.

Wystawa ukaże artystyczną praktykę Bodzianowskiego jako oryginalny projekt łączący sztukę i życie, alternatywny zarówno wobec awangardowej utopii porządkowania życia według prawideł sztuki, jaki i wobec neoawangardowych modeli likwidujących sztukę jako nieprawomocnie wyodrębniony fragment ludzkiej rzeczywistości.

Cezary Bodzianowski urodził się w 1966 roku. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Academie Royale des Beaux-Arts w Antwerpii. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych m. in. w: Spike Island, Bristol 2011, Center for Contemporary Art, Tel Aviv 2009, Galleria Zero, Mediolan 2007, Broadway 1602 Gallery, Nowy Jork 2006, Kolnischer Kunstverein, Kolonia 2005, Neue Kunsthalle, St. Gallen 2005, Fundacji Galerii Foksal, Warszawa 2003, Kuenstlerhaus Bethanien, Berlin 2002.Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem nagrody Pegaza w roku 2001 oraz Paszportu Polityki w 2004 roku. W roku 2012 został stypendystą DAAD w Berlinie.

Kurator: Jarosław Suchan

Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama
Wernisaż: 26 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 4 sierpnia 2013 roku
Muzeum Sztuki ms1
ul. Więckowskiego 36
Łódź

Dodaj komentarz