• 2013-03-27

Wojciech Wilczyk – Niewinne oko nie istnieje

Od 5 kwietnia w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu będzie można oglądać wystawę fotografii Wojciecha Wilczka pt. Niewinne oko nie istnieje.

Fot. Wojciech Wilczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wojciech Wilczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na projekt Niewinne oko nie istnieje składają się fotografie pożydowskich bożnic, midraszy, prywatnych domów modlitw. Wiele budynków popadło w ruinę, a część została zaadaptowana jako zakład pogrzebowy, magazyn, sklep, remiza strażacka, budynek mieszkalny, kino, siedziba urzędu, przychodnia, szkoła, bank dom kultury, bibliotek, hurtownie i składy, supermarkety, opuszczone i niszczejące magazyny dawnych Spółdzielni Rolniczych. Fotograf pokazuje, że to, co na pierwszy rzut oka jest tożsame z naszym codziennym krajobrazem, tak naprawdę niesie ze sobą potężną symbolikę i przypomina wielką kulturę, która towarzyszyła Polsce przez tysiące lat. Projekt i zdjęcia są niezwykłym zapisem tego, jak czas i my sami, obchodzimy się z żydowskim dziedzictwem w naszym kraju. Warto, absolutnie trzeba, zmierzyć się z tą prawdą.

Wystawa dotychczas została pokazana zagranicą w Paryżu (Francja), Bukareszcie (Rumunia), Kiszyniowie (Mołdawia) oraz w Polsce w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Radomiu. Wypożyczona wystawa została wyprodukowana przez Atlas Sztuki z Łodzi (www.atlassztuki.pl) i jest jego własnością. Dzięki jej uprzejmości, można oglądać ją w Zamościu.

Wojtek Wilczyk (ur.1961) fotograf i krytyk sztuki. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje od 1988 roku. Autor wielu projektów dokumentalnych. Zrealizował cykl Pejzaż symboliczny poświęcony rozbieranej koksowni Walenty w Rudzie Śląskiej (1992-1996). W kolejnych latach (1999-2003) rejestrował zmiany, zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska (Czarno-Biały Śląsk). Jest autorem kolorowego cyklu Życie po życiu, w którym opowiada o losach i nowych wcieleniach wycofanych z eksploatacji samochodów. Kolejną dokumentalną serię, zatytułowaną Postindustrial, poświęcił zamkniętym i popadającym w ruinę obiektom przemysłowym na terenie Polski i Niemiec. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wojciech Wilczyk, Niewinne oko nie istnieje
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 6 maja 2013 roku
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
Zamość

Dodaj komentarz