• 2013-03-27

Nowa Warszawa Stanisławy Celińskiej

16 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się recital Nowa Warszawa w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. Artystka zaprezentuje na scenie swoje interpretacja znanych utworów o Warszawie. Zestaw piosenek zaproponowany przez Stanisławę Celińską i Royal String Quartet jest muzyczną podróżą przez liryczne, heroiczne i sentymentalne zakamarki Warszawy. W repertuarze znajdą się między innymi utwory Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, zespołu Bajm, czy T.Love.

Stanisława Celińska - aktorka, wokalistka, fot. Aleksander Trafas (źródło: materiały prasowe)

Stanisława Celińska - aktorka, wokalistka, fot. Aleksander Trafas (źródło: materiały prasowe)

Nowa Warszawa to wyjątkowy projekt muzyczny sygnowany przez Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego. Zestaw piosenek zaproponowany przez Stanisławę Celińską i Royal String Quartet jest muzyczną podróżą przez liryczne, heroiczne i sentymentalne zakamarki Warszawy. Usłyszymy szlagiery dawnej Warszawy, popularne piosenki autorstwa takich wykonawców jak: Czesław Niemen, T.Love i Bajm, a nawet motyw muzyczny stworzony przez Davida Bowie pod wpływem krótkiego spaceru po Warszawie. Wszystko to w nowatorskich aranżacjach Bartka Wąsika, wyśpiewane hipnotycznym głosem Stanisławy Celińskiej, którą publiczność pokochała nie tylko za jej kreacje aktorskie, ale również doskonałe recitale wokalne.

Wykonawcy: Stanisława Celińska (wokal), Bartek Wąsik (fortepian), Royal String Quartet w składzie: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela). Aranżacje: Bartek Wąsik.

Recital „Nowa Warszawa”, fot. Aleksander Trafas (źródło: materiały prasowe)

Recital „Nowa Warszawa”, fot. Aleksander Trafas (źródło: materiały prasowe)

Stanisława Celińska – jedna z największych polskich osobowości aktorskich. Absolwentka PWST w Warszawie. Debiutowała na deskach Teatru Współczesnego w 1968 roku, w latach późniejszych związana z Teatrem Nowym w Warszawie, Dramatycznym, Nowym w Poznaniu, Studio i Rozmaitości. Występowała w spektaklach Erwina Axera, Tadeusza Łomnickiego, Zygmunta Hübnera. Od premiery Zachodniego wybrzeża w 1998 roku regularnie współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim. Grała między innymi w: Hamlecie, Oczyszczonych (nagroda im. Zelwerowicza oraz Feliks Warszawski za rolę Kobiety), Burzy, Krumie, Aniołach w Ameryce, Końcu i Opowieściach afrykańskich wg Szekspira. Jest również cenioną aktorką filmową. Wystąpiła w wielu filmach Andrzeja Wajdy, a także w Nocach i dniach Jerzego Antczaka, Spisie cudzołożnic Jerzego Stuhra. Ogromną popularnością cieszą się jej recitale, m.in. Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C., Piękny świat, Uśmiechnij się.

Royal String Quartet, to dziś jeden z najbardziej dynamicznych kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom klasyki, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie muzyki polskiej. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury.

Recital Stanisławy Celińskiej Nowa Warszawa
16 kwietnia 2013 roku
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz