• 2013-03-27

Aap Kaur Suvi zwycięzcą 1. edycji Screen&Sound Fest

Aap Kaur Suvi z Estonii został zwycięzcą konkursu na wizualizację utworów muzyki symfonicznej polskich kompozytorów. Gala finałowa 1. edycji Screen&Sound Fest, w ramach którego odbył się konkurs miała miejsce 23 marca w krakowskim kinie Kijów.Centrum.

Aap Kaur Suvi, fot. nicKram (źródło: mat.prasowe)

Aap Kaur Suvi, fot. nicKram (źródło: mat.prasowe)

Pierwszą nagrodę otrzymała wizualizacja do kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową, op.40 autorstwa App Kaur Suvi. Jury konkursu w składzie: William Goldstein (przewodniczący), Balbina Bruszewska, prof. Jerzy Kucia, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Garbaczewski drugą nagrodę przyznało Piotrowi Słodkowiczowi, III nagrodę  Markowi Skrzeczowi, natomiast wyróżnienie trafiło w ręce Natalii Oliwiak. Do udziału w konkursie zgłoszono 155 filmów. Przewodniczący jury, które oceniało 19 filmów wybranych do finału, podkreślił bardzo wysoki poziom nadesłanych prac.

Finałowa Gala Festiwalu spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności. Poprowadzili ją dziennikarze RMF Classic Magdalena Miśka Jackowska i Piotr Urbaniak. Widzowie obejrzeli wszystkie nagrodzone filmy przy muzyce na żywo wykonanej przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Wieczór uwieńczył recital Piotra Orzechowskiego. Artysta znany przede wszystkim pod pseudonimem Pianohooligan, to pianista jazzowy i kompozytor, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków młodego pokolenia. Punktem zwrotnym w jego karierze było zdobycie I. Nagrody na prestiżowym Montreux Jazz Solo Piano Competition w ramach Montreux Jazz Festival 2011 w Szwajcarii. Zdobywca nagród i wyróżnień na najważniejszych konkurach i festiwalach w Polsce.

Aap Kaur Suvi
zwycięzca 1. edycji Screen&Sound Fest
23 marca 2013 roku, Kraków

Dodaj komentarz