• 2013-03-27

J. M. Coetzee o dzieciństwie Jezusa w świecie bez Boga

W marcu, nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się powieść Johna Maxwella Coetzee’ego zatytułowana Dzieciństwo Jezusa. Nowa książka noblisty jest próbą opowiedzenia na nowo historii rodziny z Nazaretu, do której klucz znajduje się w rękach niezwykłego chłopca.

John Maxwell Coetzee, „Dzieciństwo Jezusa", okładka (źródło: materiał prasowy)

John Maxwell Coetzee, „Dzieciństwo Jezusa", okładka (źródło: materiał prasowy)

Kiedy do brzegu przybija łódź, dla wielu uchodźców zaczyna się nowe życie. Pozbawieni wspomnień i tożsamości, lądują w obozie. By przeżyć, uczą się obcego języka i zasad funkcjonowania. Wśród przybyłych jest Simón, który przygarnia zagubionego pięcioletniego Davida. Pewnego dnia spotyka kobietę o imieniu Inés i rozpoznaje w niej matkę chłopca. David jest wyjątkowym dzieckiem. W świecie pozbawionym namiętności i żarliwych uczuć zwraca uwagę nieskrępowaną wyobraźnią oraz darem jednania sobie ludzi. Inés i Simón nie mają pojęcia, że ich życie właśnie się zaczyna. Czy można było przewidzieć tak skomplikowany rozwój wypadków? Czy ta historia mogła się rzeczywiście wydarzyć?

Coetzee to jeden z największych współczesnych powieściopisarzy.

Sunday Times

John Maxwell Coetzee (źródło: materiał prasowy)

John Maxwell Coetzee (źródło: materiał prasowy)

John Maxwell Coetzee urodził się 9 lutego 1940 w Kapsztadzie. Wychowywał się w RPA, studia ukończył na uniwersytecie w Kapsztadzie (matematyka i język angielski). Na początku lat 60. wyjechał do Wielkiej Brytanii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Tam też doktoryzował się w 1965 roku. W latach 80. wrócił do RPA, by objąć stanowisko profesora literatury angielskiej na uniwersytecie w Kapsztadzie. W 2002 roku wyjechał do Adelajdy i tam mieszka do dziś. J. M. Coetzee jest jedynym autorem, któremu dwa razy przyznano prestiżową Nagrodę Bookera (za Życie i czasy Michaela K. w 1983 roku i Hańbę w 1999 roku). W 2003 roku przyznano mu Nagrodę Nobla. Poza pisaniem powieści zajmuje się także tłumaczeniami i krytyką literacką.

Dzieciństwo Jezusa, John Maxwell Coetzee
Premiera: 18 marca 2013 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz