• 2013-03-27

Jarema Drogowski w Propagandzie

Od 6 kwietnia w Galerii Propaganda w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Jaremy Drogowskiego pt. Kto ty jesteś.

Jarema Drogowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarema Drogowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa najnowszych prac Jaremy Drogowskiego w warszawskiej Galerii Propaganda pt. Kto ty jesteś porusza elektryzujący media problem polskiej tożsamości narodowej i tego, jak poważnych trudności dostarcza próba definicji tego pojęcia. Silnie spolaryzowany konflikt między nacjonalizmem a internacjonalizmem nie pozostawił wiele miejsca dla tych, którzy nie identyfikują się z postawami skrajnymi. Drogowski włącza się do dyskusji, kontestując jej ekstremistyczny charakter i zachęcając do podjęcia rozmowy na zupełnie innym poziomie.

Prace Jaremy Drogowskiego zebrane na wystawie Kto ty jesteś wyobrażają problem, który można wyrazić w zdaniu: ilu Polaków tyle Rzeczpospolitych. Patrząc na kolejne permutacje naszego godła (niektóre z nich reprezentują wyraźne koncepcje polityczne a inne stawiają pytania o estetyczną warstwę naszej tożsamości), możemy uświadomić sobie, że problem nie tkwi w naszym osobistym stosunku do spraw dyskutowanych w mediach, lecz gdzieś głębiej, że musimy stworzyć nowy język mówienia o Polsce, Polakach i naszej tożsamości.

Wystawa jest prezentacją prac, które powstały na drodze kompozycji elementów wyciętych z setek kartonowych godeł; to cykl o uderzającej mocy estetycznej, budzącej u odbiorcy zapomnianą relację z barwami narodowymi i tym, co można nazwać estetyką polityki.

Jarema Drogowski (ur. 1984) w 2012 roku obronił doktorat na warszawskiej ASP pt. Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta. Od początku swojej drogi twórczej łączy różne języki i gałęzie sztuki. Szczególnie rozpoznawalny za swoją działalność w przestrzeni publicznej w ostatnim czasie koncentruje się na bardziej konceptualnych formach wyrazu. W ostatnim czasie jego prace można było zobaczyć w CSW Zamek Ujazdowski oraz na Piątym Biennale Druku Eksperymentalnego w Bukareszcie.

Jarema Drogowski, Kto ty jesteś
Wernisaż: 6 kwietnia 2013 roku
Wystawa potrwa do 1 czerwca 2013 roku
Galeria Propaganda
ul. Foksal 11/1
Warszawa

Dodaj komentarz