• 2013-03-27

Bogdan Frymorgen – Kazimierz bez słów

Od 12 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę fotografii Bogdana Frymorgena pt. Kazimierz bez słów.

Copyright Bogdan Frymorgen, „Kazimierz bez słów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Copyright Bogdan Frymorgen, „Kazimierz bez słów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa fotografii Bogdana Frymorgena, który w czarno-białych zdjęciach krakowskiego Kazimierza zawiera swoją fascynację historią tej żydowskiej niegdyś dzielnicy oraz jej dniem dzisiejszym. Fotografowanie zaułków Kazimierza, poszukiwanie charakterystycznych miejsc i ich specyficznej aury, portretowanie lokatorów starych kamienic, wydają się być także próbą przywrócenia do zbiorowej pamięci dawnych mieszkańców dzielnicy, których los skazał na zagładę. Przed II wojną światową mieszkało tu kilkadziesiąt tysięcy Żydów.

Autor urodził się siedemnaście lat po zakończeniu II wojny, w niewielkim mieście nieopodal Oświęcimia, do szkoły średniej uczęszczał w Bielsku-Białej. Jednak, jak wspomina, dorastał w nieświadomości ogromu tragedii Holokaustu. Przełomem było dla niego obejrzenie w czasie studiów w Krakowie filmu Shoah Claude’a Lanzmanna, a także coraz głębsze związki z Kazimierzem, w którym szukał śladów historii. Wiele lat później, po wyemigrowaniu do Wielkiej Brytanii, zaczął Kazimierz odwiedzać coraz częściej.

Od 2006 roku fotografował dzielnicę, czego plonem był wydany w 2011 roku album fotografii pt. Kazimierz bez słów. Zawarte w nim zdjęcia są współczesne, choć wyglądają tak, jakby wykonano je kilkadziesiąt lat wcześniej. Autor skoncentrował się na metaforycznej pustce tego miejsca, filtrując z kadrów tłumy turystów oblegających rosnącą ilość barów, klubów i restauracji, nadających dzielnicy rozrywkowy charakter. Czarno-białe zdjęcia albumu sprawiają, iż historia tych miejsc i zamieszkujących je niegdyś Żydów, stają przed oczami jak żywe, zyskując własną, niepowtarzalną narrację.

Bogdan Frymorgen – producent i dziennikarz radiowy. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1986 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Współpracuje z BBC World Service i RMF FM. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Związany z instytucjami kulturalnymi krakowskiego Kazimierza. Autor wystaw fotograficznych w Krakowie, Lublinie, Bielsku-Białej.

Bogdan Frymorgen, Kazimierz bez słów
Wernisaż: 12 kwietnia 2013, godz. 16.00
Wystawa potrwa do 16 czerwca 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz