• 2013-03-27

Aku Louhimies z fińską opowieścią

12 kwietnia na ekrany kin wchodzi film Samotny port – miłość, którego reżyserem jest Aku Louhimies. Obraz przedstawia przejmującą opowieść o poszukiwaniu miłości, a zarazem wielowymiarowy portret współczesnego fińskiego społeczeństwa: dorosłych i dzieci, bogatych i biednych, Finów oraz przyjezdnych.

„Samotny port - miłość”, reż. Aku Louhimies - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Samotny port - miłość”, reż. Aku Louhimies - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Vuosaari to wielokulturowe wschodnie przedmieścia Helsinek, gdzie w pewien śnieżny zimowy tydzień krzyżują się drogi kilkorga bohaterów. Narkomanka Iiris i niebieski ptak Make kochają się i nienawidzą. 17-letnia Milla pragnie uciec od zwyczajnego życia i rozpocząć karierę modelki. Samotna matka Marika wręcza każdemu z bliskich wyraz swoich uczuć, jakby się z nimi żegnała. Pewien mąż szuka ciepła i zrozumienia u blondwłosej kochanki, bo nie znajduje ich u zimnej jak lód żony. Chłopczyk z rozbitej rodziny przelewa wszystkie uczucia na psa, którym się opiekuje…

To historia imponująca oryginalnością i nietypowym językiem narracji. Prowadząca prosto do zaskakującego zwrotu akcji.

Jury MFF Festroia

Bohaterowie filmu to postaci słabe i zagubione, poszukujące za wszelką cenę akceptacji, niezależnie od ceny jaką trzeba za nią zapłacić. Wszystkich ich łączy ogromna potrzeba bycia kochanym, są niedoskonali, ale jednocześnie do działania popycha ich silne pragnienie miłości.

Bohaterów każdego z epizodów nic ze sobą nie łączy, prócz mijania się na pokrytych śniegiem chodnikach między blokami, nic też nie wskazuje na to, aby mieli spotkać się w finale filmu. Mimo to w każdym z nich dostrzegamy ten sam schemat: droga na dno, nagła poprawa, znów upadek.Ponoszą porażki, wzajemnie się ranią , ale mimo to w ich sercach tli się nadzieja na szczęście.

W filmie będzie można zobaczyć takich aktorów jak: Laura Birn, Mikko Kouki, Lenna Kuurmaa, Matleena Kuusniemi, Deogracias Masomi, Amanda Pilke, Jasper Pääkkönen, Alma Pöysti, Sean Pertwee, Pekka Strang.

Samotny port – miłość, reż. Aku Louhimies
Premiera: 12 kwietnia 2013 roku
Dystrybucja: Aurora Films

Dodaj komentarz