• 2013-03-27

Zbliża się Off Plus Camera 2013

Od 12 do 21 kwietnia w Krakowie potrwa 6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 2013. Nowe sekcje tegorocznej edycji to m.in. Kino Spod Ciemnej Gwiazdy, Black American Cinema i Kino Czasu Kryzysu.

6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 2013 - plakat (źródło: materiały prasowe)

6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 2013 - plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Off Plus Camera, to jeden najmłodszych międzynarodowych festiwali na świecie, a już określany przez media jest jako jeden z najbardziej prestiżowych. Dzięki spójności programowej – skupieniu się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców – jest jednym z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej. Najważniejszą częścią Off Plus Camera jest konkurs główny Wytyczanie drogi o charakterze międzynarodowym, w którym startują filmy początkujących reżyserów (debiut fabularny bądź drugi filmy danego twórcy). Filmy te walczą o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. USD przyznawaną przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. Przewodniczącym tegorocznej edycji będzie Lech Majewski.

Nowe sekcje Off Plus Camera 2013:

  • Kino Spod Ciemnej Gwiazdy

To sekcja przygotowana przez światowej sławy specjalistę w dziedzinie kina kultowego, Shade’a Rupe’a, której celem jest zaprezentowanie kina z pogranicza mainstreamu i kultury niszowej. Kino kultowe w ujęciu autora to twórczość uprawiana przez filmowych pasjonatów, najczęściej nie dysponujących wielkimi środkami finansowymi, ale wykorzystujących swój nieprzeciętny talent i pasję tworzenia wyjątkowych i niezwykle oryginalnych obrazów. Bohaterowie tej sekcji to legendarne ikony kina kultowego, jak Alejandro Jodorowsky czy Andy Warhol, a także postacie mniej znane (np. Tom Schiller), z którymi twórczością polska publiczność zapozna się podczas tegorocznej Off Plus Camera.

  • Black American Cinema

To sekcja poświęcona niemal nieznanemu w Polsce nurtowi kina amerykańskiego, poświęconego reprezentacji życia czarnoskórych Amerykanów. Program przygotowuje znawca tematu – amerykański krytyk Odie Henderson, który zaprezentuje filmy będące kamieniami milowymi w tzw. kinie czarnym, a których polska publiczność nie miała dotąd szansy oglądać na dużym ekranie. Sekcja ta skupi się zarówno na historii fenomenu, prezentując dzieła związane z nurtem blaxploitation lat 70., jak i na współczesnych głosach i wciąż nowych reinterpretacjach. Wzbogacony o wykłady i prezentacje Hendersona, cykl ten będzie przekrojową podróżą przez kino opisujące doświadczenia czarnoskórych Amerykanów na przestrzeni dekad.

  • Kino Czasu Kryzysu

Nie ulega wątpliwości, że krach finansowy 2008 roku i stanowiące jego następstwo zawirowania globalnej ekonomii stanowią kluczowy kontekst bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych. Świadomość kryzysu, próby jego zrozumienia i możliwości uśmierzenia jego konsekwencji zaprzątają umysły ekonomistów, polityków – ale i artystów. Światowe kino odpowiedziało na sytuacje kryzysową szeregiem interesujących, niekonwencjonalnych dzieł, których wymowa daleko wykracza poza doraźną politykę (najlepszym przykładem tych ostatnich jest tzw. grecka nowa fala, z Yorgosem Lanthimosem na czele). Sekcja Kino Czasu Kryzysu to wybrane filmy dokumentalne i fabularne na różne sposoby analizujące fenomen globalnego kryzysu i wskazujące możliwe drogi jego przezwyciężenia. Od dokumentalnego hołdu dla upadającego miasta Detroit (Detropia Heidi Ewing i Rachel Grady), aż do porażającego greckiego debiutu Boy Eating Brid’s Food, kino współczesne używa całego arsenału środków wyrazu, by postawić bardzo aktualne pytania o stan świata, który wszyscy zamieszkujemy – a także o możliwości jego aktywnej przemiany.

W programie Off Plus Camera, poza premierowymi sekcjami, nie zabraknie tych, które co roku cieszą się szczególnym zainteresowaniem publiczności, jak From The Gut – filmy wyselekcjonowane przez programerów Sundance Film Festival oraz Odkrycia i Nadrabianie Zaległości – cykle, w których prezentowane są filmy wyznaczające najnowsze trendy kina światowego, a które rzadko docierają do regularnej dystrybucji w Polsce. Więcej informacji o programie festiwalu wkrótce.

Na Off Plus Camera przyjeżdża rokrocznie blisko setka gości z zagranicy, w tym czołowe gwiazdy światowego kina jak: Tim Roth, Luc Besson, Jane Campion, David Thewlis, Peter Weir, Rose McGowan, Amitabh Bachchan, Roland Joffé, Josh Radnor, Roger Christian, Richard Jenkins, Michael Radford czy Mike Figgis. Nie inaczej będzie w tym roku. Organizatorzy gwarantują wiele filmowych wrażeń oraz spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Tradycyjnie odbędzie się szereg imprez towarzyszących – spotkania Master Class, sesje Q&A, panele dyskusyjne, specjalistyczne warsztaty i wykłady, które poprowadzą, twórcy i eksperci zarówno z Polski, jak i branży filmowej z całego świata.

6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera 2013
Od 12 do 21 kwietnia 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz