• 2013-03-26

Zbigniew Mikołejko o władzy wisielca w kulturze Zachodu

15 kwietnia, nakładem wydawnictwa slowo/obraz terytoria ukaże się książka Zbigniewa Mikołejki We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu. Bohaterem tej książki jest wisielec – jedna z głównych i najbardziej wymownych figur śmierci w kulturze Zachodu.

Zbigniew Mikołejko, „We władzy wisielca", okładka (źródło: materiał prasowy)

Zbigniew Mikołejko, „We władzy wisielca", okładka (źródło: materiał prasowy)

Wisielec to nie tylko zewnętrzny emblemat europejskiego doświadczenia śmierci, lecz postać ze wszech miar dwuznaczna, znajdująca się w stanie nieustannej symbolicznej transformacji i zarazem transformację tę sprawiająca. I wprawiona w ciągły ruch, w prowokacyjną grę znaczeń, w skryte lub całkiem jawne przejścia – między przedmiotem a podmiotem, między nicością a kulturą, między ofiarą a katem, między religią a polityką, między zbrodnią a karą, między poniżeniem a wyniesieniem. Książka śledzi tę dojmującą wszechobecność wisielca w różnych warstwach kultury i duchowości, starając się wydobyć wielość spełnianych przezeń ról.

Dzieło Mikołejki ma strukturę fugi. W istocie przypomina mi zbiór kilki fug, tylu, ile jest rozdziałów. To jakby Sztuka fugi eseistycznej, składająca się z sześciu części skomponowanych na jeden wielki a tragiczny i odrażający temat: szubienica i wisielec u podstaw i w dziejach Starego Kontynentu. Jest to – czytamy – jedna z zasadniczych i najbardziej wymownych, obok topielicy czy wampira, figur śmierci w kulturze Zachodu, w jego wyobraźni i egzystencjalnej praktyce.(. ..) Różnorodność tego materiału jest ogromna, jak ogromna jest erudycja autora, którą ten w mistrzowski sposób zaprzągł do wykonania swojej fugi.

Józef Majewski, Nowe Książki, 01.2013

Zbigniew Mikołejko urodził się w 1951 roku w Lidzbarku Warmińskim, jest filozofem religii i eseistą. Pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, fellow Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Jest m.in. autorem książek Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Kim jestem dla ciebie… (1987, antologia), Elementy filozofii (1998) i współautorem prac zbiorowych Filozofia i myśl społeczna Jana Pawła II (1983), Katolicka filozofia kultury w Polsce (1987), Apokalipsy i kultury (1997), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009). Jest współautorem wywiadu – rzeki Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską (2013). W latach dziewięćdziesiątych publikował m.in. na łamach Borussi, Dialogu, Etyki, Gazety Wyborczej, Literatury na Świecie, Przeglądu Politycznego, La Sicilia, Społeczeństwa Otwartego, Twórczości, Uncaptive Minds.

We władzy wisielca. Z dziejów wyobraźni Zachodu, Zbigniew Mikołejko
Premiera: 15 kwietnia 2013 roku
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz