• 2013-03-26

Magdalena Moskwa penetruje Cielesność obrazu

Od 19 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Magdaleny Moskwa pt. Cielesność obrazu.

Autor: Magdalena Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Magdalena Moskwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Magdaleny Moskwy Cielesność obrazu z założenia koncentruje się na najnowszych pracach artystki, przygotowanych specjalnie na prezentację w Wozowni. Obrazy te – wykonywane jak zwykle w przypadku twórczości Moskwy – niezwykle skrupulatnie na bazie dawnych, bardzo czasochłonnych technik malarskich, utożsamiają podobrazie z wyobrażeniem skóry, na której rysują się żyły, rany, organiczne otwory przechodzące na wskroś desek i intrygujące swoją naturalnością. Można powiedzieć, że wobec tych obrazów widz jest konfrontowany ze specyficzną cielesnością nie tylko przedstawionych motywów, lecz również samych obrazów. Odbiorca, percypujący obraz tego rodzaju, napotyka – jak skonstatowali David Freedberg i Hans Belting – organiczną obecność i stopniowo dąży do ustanowienia żywej cielesności, finalnie dostrzegając ciało obrazu.

Ten nowy w dorobku artystki typ malarstwa zostanie pokazany w kontekście typowych dla niej prac, bazujących na ikonografii religijnej, malarstwie wotywnym, formach relikwiarzowych i portrecie trumiennym. Postacie ukazane na obrazach Moskwy są zawieszone w nieokreślonej przestrzeni – jakby unosiły się w powietrzu, leżały lub wręcz przeciwnie stały frontalnie vis á vis odbiorcy – przypominając funeralne wizerunki, pozostając na pograniczu życia i śmierci, jakiegoś omdlenia czy nieprzytomności. (…)

Marta Smolińska

Magdalena Moskwa urodziła się w 1967 roku. Ukończyła PWSSP w Łodzi. Otrzymała dyplom (1996) w Pracowni Malarstwa prof. Marka Wagnera i w Pracowni Druku Dekoracyjnego prof. Marii Zielińskiej. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem ubrań unikatowych. Należy do Stowarzyszenia Artystów św. Jerzego w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, fotografią, haftem i projektowaniem ubrań unikatowych, m.in. zaprojektowała kostiumy do Makbeta w reżyserii M. Grzegorzka dla Teatru im. Jaracza w Łodzi. W Wozowni prace artystki można było oglądać przy okazji prezentacji m – Łódź identyfikacja w 2005 roku.

Kuratorka: Marta Smolińska

Magdalena Moskwa, Cielesność obrazu
Wystawę będzie można oglądać od 19 kwietnia do 2 czerwca 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz