• 2013-03-26

Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu

W 50. rocznicę śmierci Zygmunta Nowakowskiego, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało ekspozycję Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu. Można oglądać ją od 28 marca do 20 października w oddziale Dom Zwierzyniecki. Celem wystawy jest przede wszystkim przypomnienie krakowianom tej niezwykle barwnej postaci oraz jego bogatej twórczości.

„Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu”, plakat (źródło: materiał prasowy)

„Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu”, plakat (źródło: materiał prasowy)

Zygmunt Nowakowski był aktorem Teatru Słowackiego, a od roku 1926 także jego dyrektorem, pisarzem, felietonistą – jego felietony drukowane co niedzielę w Ilustrowanym Kurierze Codziennym, największym dzienniku przedwojennej Polski, przyniosły mu niesłychaną popularność. Nowakowski dzięki swojemu niezwykłemu poczuciu humoru i erudycji należał do ścisłej czołówki polskich publicystów. Kolumna Zygmunta docierała podobno nawet do 3 milionów czytelników, co nawet jak na obecnie panujące standardy jest osiągnięciem imponującym. We wrześniu 1939 r. wyjechał najpierw do Lwowa, a później do Wielkiej Brytanii, gdzie był wieloletnim współpracownikiem Radia Wolna Europa.

Po zakończeniu II wojny światowej Nowakowski zdecydował się nie wracać do kraju. Nie mógł pogodzić się z utratą suwerenności przez Polskę na rzecz Związku Sowieckiego, a jednocześnie nie potrafił się przystosować do nowej rzeczywistości. Historia Zygmunta Nowakowskiego w pewnym sensie odzwierciedla losy wielu przedstawicieli polskiej emigracji, którzy z całego serca pragnęli powrócić do Ojczyzny, lecz albo nie mogli tego uczynić z obawy przed represjami lub nie chcieli żyć w kraju całkowicie uzależnionego od Związku Sowieckiego. W Domu Zwierzynieckim Zygmunt Nowakowski ukazany został jako człowiek wierny swoim przekonaniom, oddany idei wolnej Polski, o którą potrafił walczyć, zarówno jako żołnierz, publicysta i działacz polityczny.

Kuratorem wystawy jest Bartosz Heksel.

Wystawa  Emigrejtan. Zygmunt Nowakowski – krakowianin na wygnaniu
Od 27 marca do 20 października 2013 roku
Wernisaż: 27 marca 2013 roku, godz. 17.00
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
Kraków

Dodaj komentarz