• 2013-03-26

Anna Sobkowiak o ludzkich obsesjach w Poznaniu

Od 5 kwietnia w Poznańskiej Galerii Nowa będzie można oglądać wystawę prac Anny Sobkowiak pt. Wyjście.

Autor: Anna Sobkowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Anna Sobkowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Umberto Eco w Imieniu róży pisał, że tylko wariaci i dzieci mówią prawdę. Równie prawdomówni są bohaterowie obrazów Anny Sobkowiak – przedwcześnie dojrzałe dziewczynki o twarzach staruszek, o niezdrowych ciałach ubranych w infantylne sukienki; dziewczynki pożerające biżuterię niczym belgijskie czekoladki, o zaciśniętych pięściach, ozdobione kikutami zaplecionych warkoczyków.

Autor: Anna Sobkowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Anna Sobkowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogarnięci obsesjami dorośli, o zwichniętej psychice, być może wariaci (kim jest wariat?), pogubieni i odrzuceni. Dzieci z obrazów Anny Sobkowiak od dawna nie są dziećmi, bo powykrzywiały je bolesne doświadczenia i problemy, z którymi nie wiedzą jak sobie poradzić. W ich świecie nie ma dorosłych, są osobne i samotne, a ich rzeczywistość przybiera formy koślawe i podejrzane. Te dwa światy, dorosłych i dzieci, zostały zespolone, pokazane jako jedno, i właśnie to brutalne zestawienie powoduje uczucie dyskomfortu, rozbicie.

W pracach Ani Sobkowiak wstyd przestaje być niewygodny, zostaje oswojony i zaakceptowany, a tajemnica ich hipnotyzującego przyciągania tkwi w zrozumieniu dla ludzkich słabości, bolesnych przeżyć, obsesji, a nawet wariactwa, które zaczynają się już w dzieciństwie i które towarzyszą człowiekowi przez całe życie. W naturalistycznej brzydocie tych obrazów tkwi prawda o indywidualnym człowieku, jego zmaganiach i traumach, których nie może się pozbyć, ale które może przezwyciężyć i nauczyć się z nimi żyć.

Tekst autorstwa Ania K. England pochodzi z katalogu towarzyszącego wystawie.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, MBWA w Lesznie.

Anna Sobkowiak, Wyjście
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2013 roku
Poznańska Galeria Nowa, Stowarzyszenie Twórcze Nowa Nowa
Mielżyńskiego 20, wejście G
Poznań

Dodaj komentarz