• 2013-03-25

The Knife na Burn Selector Festival

Od 6 do 7 września potrwa w Warszawie 5. Burn Selector Festival. Gwiazdą otwarcia festiwalu będzie The Knife – powracająca po kilku latach z nowym albumem legenda muzyki elektronicznej.

The Knife - koncert (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

The Knife - koncert (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

W 2013 roku festiwal nie tylko zaprezentuje najciekawszych wykonawców z kręgu muzyki elektronicznej, ale także poszerzy repertuar w myśl nowej formuły festiwalu: Electronic & Alternative Music Festival.

Karin Dreijer Anderson i Olof Dreijer to prawdopodobnie najbardziej tajemnicza para na szwedzkiej scenie muzycznej. Chorobliwie wręcz dbający o anonimowość, uciekający od kontaktów z mediami, ukrywający się za maskami lub w odpowiednio ustawionych światłach scenicznych, a nawet unikający koncertów, stworzyli zespół mający naśladowców na całym świecie. Wystarczy wymienić przykłady z ostatnich miesięcy – Niki & The Dove czy Chvrches.

Debiutancka płyta The Knife ujrzała światło dzienne w 2001 roku, bez promocji, bez singli w stacjach radiowych, wydana przez ich własną wytwórnie Rabid Records. Mimo tego, The Knife, szybko znalazła drogę do zainteresowanych nowymi brzmieniami, a tych zdecydowanie nie brakowało na albumie rodzeństwa Dreijer. Rozwinięcie wątków nastąpiło na albumie Deep Cuts, który dotarł do szerokiego grona odbiorców po sukcesie reklamy telewizorów. Co prawda japoński producent wykorzystał utwór Jose Gonzaleza, ale Heartbeats w jego wykonaniu był coverem piosenki otwierającej album The Knife. To wydarzenie zbiegło się z premierą trzeciej płyty duetu – Silent Shout, uważanej za najważniejsze dokonanie The Knife.

Choć nigdy oficjalnie na zawiesili działalności, po sukcesie Silent Shout The Knife zniknęli. Powrót The Knife stał się realny dopiero kilka miesięcy temu. Bez zbędnych ceregieli zapowiedzieli premierę płyty, potwierdzili jej tytuł – Shaking The Habitual.

The Knife
6 września 2013 roku
5. Burn Selector Festival w Warszawie

Dodaj komentarz