• 2013-03-25

Needcompany, Marta Górnicka i Tino Sehgal na Malta Festival Poznań 2013

Ogłoszono pierwszych gości tegorocznego festiwalu Malta, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu.

Malta Festival 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malta Festival 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program tegorocznego Idiomu: oh man, oh machine / człowiek-maszyna przygotowuje Romeo Castellucci, jeden z najważniejszych twórców europejskich działających na pograniczu teatru, performansu i sztuk wizualnych. Artysta, który w 2005 r. zaprojektował teatralną część weneckiego Biennale, a w 2008 r. współtworzył program festiwalu w Awinionie. Na jego zaproszenie swoje najnowsze spektakle zaprezentują w Poznaniu m.in. słynny belgijski kolektyw teatralny Needcompany, Marta Górnicka – młoda polska reżyserka, której oryginalne spojrzenie na teatr zachwyca odbiorców w kraju i zagranicą oraz Tino Sehgal, niemiecki artysta wystawiający swoje niezwykłe instalacje w najważniejszych galeriach sztuki współczesnej na świecie.

Needcompany, założony przez Jana Lauwersa i Grace Ellen Barkey, zaliczany jest do grona najważniejszych zespołów teatralnych w Europie. Trzy lata temu przedstawił na Malta Festival Poznań swój słynny sześciogodzinny tryptyk Sad face/Happy face, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W tym roku pokażą dwa spektakle: Mush-room i pokazywany poza programem idiomu Marketplace 76. Mush-room to najnowsza produkcja Needcompany – premiera odbędzie się dziś w PACT Zollverein w Essen. To autorskie przedstawienie Grace Ellen Barkey jest wizualnie pięknym, onirycznym seansem, w którym energia twórcza odnosi zwycięstwo nad melancholią, poczuciem straty i przemijania. Niezwykle istotnym elementem spektaklu jest muzyka skomponowana specjalnie do tego projektu przez legendarny zespół The Residents. Jak wszystkie produkcje Needcompany, Mush-room wciąga widza w swój niezwykły świat i komunikuje się z nim na poziomie emocji i doznań zmysłowych. Nie chodzi tu o rozumienie, ale o odczuwanie i doświadczanie. Być może dlatego każde spotkanie z zespołem jest tak wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem.

Jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia w polskim teatrze jest Marta Górnicka. Jej najbardziej znany projekt to Chór Kobiet, w którym reżyserka przywraca teatrowi postać antycznego chóru, który głosem kilkudziesięciu kobiet wykrzykuje, wyśpiewuje i wyszeptuje ze sceny libretto, będące komentarzem otaczającej nas rzeczywistości. Na tegorocznej Malcie pokazany zostanie najnowszy spektakl Chóru pod tytułem Requiemaszyna. To rzecz o współczesnej pracy, o człowieku zakleszczonym między terrorem bezrobocia i totalnym przepracowaniem. Stanami, które zdaniem Górnickiej, są obecnie jedynymi alternatywami dla niemal każdego z nas. Premierowe przedstawienie odbędzie się 24 marca w warszawskim Instytucie Teatralnym.

W ramach idiomu pokazany zostanie też projekt Tino Sehgala. Artysta swoje dzieła prezentował w najważniejszych galeriach na świecie, m.in. w Institute of Contemporary Arts i Tate Modern w Londynie czy Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Jego prace to ludzkie instalacje oparte na ruchu i słowie mówionym. O tym, czym są dokładnie, można przekonać się już teraz oglądając jedną z nich – This is Exchange – w CK Zamek w Poznaniu.

Malta Festival Poznań,
od 24 czerwca do 20 lipca 2013 r.

Dodaj komentarz