• 2013-03-25

Młodzi do Łodzi

26 marca rozpoczyna się rejestracja na trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów – Młodzi do Łodzi 2013. 

Trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów – Młodzi do Łodzi 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów – Młodzi do Łodzi 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kim są, do czego dążą i jaki mają wpływ na rzeczywistość projektanci, którzy dopiero rozpoczynają profesjonalną działalność? Na to pytanie odpowiedzieć próbują uczestnicy organizowanych przez miesięcznik Architektura-murator ogólnopolskich konfrontacji Młodzi do Łodzi.

Dotychczas odbyły się dwa łódzkie spotkania, w 2003 oraz 2008 roku. Burzliwe dyskusje, emocjonująca atmosfera pozostawiły po sobie nie tylko ulotne poczucie zawodowej wspólnoty, ale i trwające do dziś przyjaźnie.

W ciągu pięciu lat, które upłynęły od ostatniej edycji Młodzi do Łodzi, zorganizowanej pod hasłem Globalizacja architektury, studia ukończyło nowe pokolenie architektów. Czym różnią się od poprzedników?

Do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskich konfrontacji architektów Młodzi do Łodzi 2013, Architektura-murator zaprasza dyplomowanych absolwentów wydziałów architektury, właścicieli lub współwłaścicieli pracowni architektonicznych, partnerów w biurach architektonicznych, projektantów zatrudnionych w biurach architektonicznych, wolnych strzelców, pracowników naukowo-dydaktycznych, architektów pracujących w urzędach. Organizatorzy chcieliby zaprosić do uczestnictwa również czynnych zawodowo architektów, którzy wyjechali za granicę, jak i zagranicznych architektów pracujących w Polsce. Zgłoszenia do udziału w spotkaniu Młodzi do Łodzi 2013 składać mogą architekci w wieku maksymalnie 40 lat.

Po zakończeniu procedury kwalifikacyjnej, a więc po 20 kwietnia 2013 roku na stronie mlodzidolodzi.pl, w zakładce Uczestnicy, zaprezentowani zostaną wszyscy zakwalifikowani do udziału w spotkaniu Młodzi do Łodzi 2013 architekci. Plansze prezentujące formułę działania danej pracowni w formie graficznej i opisowej, a także rozwijające temat architektura – mój cel, opublikowane natomiast zostaną w zakładce Projekty.

W spotkaniu Młodzi do Łodzi 2013 udział weźmie około 160 architektów. Celem przedsięwzięcia jest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce oraz spojrzenie na rolę młodych architektów w architekturze polskiej – także w odniesieniu do szerszej perspektywy światowej.

Pierwszy dzień będzie składał się z autoprezentacji wszystkich uczestników. Zostaną one dokonane w oparciu o nadesłane wcześniej prezentacje.

Drugi dzień zostanie podzielony na dyskusje panelowe: 1. KTO? Kim jest architekt, 2. CO? Kondycja i dyscyplina, 3. JAK? Edukacja i autoedukacja. W każdej dyskusji panelowej weźmie udział po kilka osób posiadających różne doświadczenia, które przedstawią swoje przemyślenia dotyczące tematyki danego panelu. Przemyślenia te spisane wcześniej w postaci tekstów udostępnione zostaną jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Umożliwi to wszystkim uczestnikom spotkania Młodzi do Łodzi 2013 wcześniejsze przygotowanie się do dyskusji.

Trzeciego dnia uczestnicy spotkania podzielą się na 10 grup tematycznych. W każdej z nich zostanie przedyskutowane jedno z wybranych wcześniej 10 ważnych dla młodych architektów w Polsce zagadnień. Wnioski z dyskusji w grupach zostaną przedstawione na forum wszystkich uczestnikom. Program trzeciego dnia i całego spotkania zakończy ogólne podsumowanie.

Młodzi do Łodzi 2013
17-19 maja 2013 r.
Łódź

Dodaj komentarz