• 2013-03-25

Last shot w Galerii Malarstwa Polskiego po 1945 roku

Od 27 marca w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można oglądać pokazy sztuki multimedialnej. Prace autorstwa młodych twórców powstały w ramach projektu Last shot, najnowszego cyklu prezentacji sztuki współczesnej w Galerii Malarstwa Polskiego po 1945 roku. Sztuka videoartu pokaże, jak ruchome obrazy lub dźwięki mogą nawiązywać niecodzienny dialog z obrazami tworzącymi muzealną kolekcję.

Dominik Ritszel, „Mój człowiek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominik Ritszel, „Mój człowiek” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shot (strzał) w produkcji filmowej czy video to seria klatek zarejestrowana podczas jednego ujęcia, pomiędzy wciśnięciem funkcji start i stop. Last shot to ujęcie szczególne, często najważniejsze, puentujące część bądź całość realizacji, wynikające z poprzedzającego je procesu pracy. Projekt Last shot zakłada prezentację – w pięciu odsłonach – najnowszych realizacji multimedialnych artystów związanych z ASP w Katowicach (absolwentów i studentów). Będą to prace wyselekcjonowane bądź specjalnie realizowane na tę okazję.

Co trzy tygodnie kolejne z nich będą wplatane w Galerię Malarstwa Polskiego po 1945 roku, stałą ekspozycję prezentującą kolekcję powojennego malarstwa polskiego. W ten sposób statyczne obrazy artystów, którzy uznawani są w większości za klasyków polskiego malarstwa, staną się kontekstem dla najnowszych, dynamicznych realizacji (obraz, ruch, czas, dźwięk, itp.). Te drobne interwencje, naruszające strukturę ekspozycji, wejdą w dialog z poszczególnymi obrazami, bądź z częścią kolekcji jako uporządkowanym zbiorem prac.

Podczas inauguracji cyklu 27 marca w Muzeum Śląskim odbędzie się także spotkanie z Dominikiem Ritszlem, autorem projektu Mój człowiek/My man. Tytuł całej realizacji jest jednocześnie tytułem jednego z pięciu filmów video prezentowanych w pierwszej odsłonie projektu. Wybór przypadkowy, a jednak znaczący, gdyż to właśnie człowiek i jego otoczenie są obszarami fascynacji młodego twórcy, rodzajem kanwy artystycznej, wokół której powstaje narracyjny wątek jego prac.

Istotnym elementem budującym niezwykłą atmosferę tych dzieł jest wybór kontekstu, w którym zostaje umieszczony człowiek: miejsca (takiego jak wyabstrahowany pejzaż czy dziedziniec więziennego spacerniaka) oraz wzajemnych relacji wędrującego człowieka – anonimowego kosmicznego pejzażu; koncertującego muzyka – więźniów; spontanicznych ludzkich zachowań – obiektywu widza-obserwatora. Wybrany w sposób precyzyjny i przemyślany obszar aktywności człowieka, pozornie codzienny i realistyczny, stwarza napięcie, trudny do zdefiniowania niepokój przypominający lęk osoby przeniesionej w przestrzeń sennych wizji. Dzieła wideo Dominika Ritszla, które będzie można oglądać w Galerii Malarstwa do 17 kwietnia, zachwycają estetyką i dojrzałością formalną, znakomicie wpisującą się w przestrzeń galerii obrazów malowanych.

Wśród prezentacji absolwentów i studentów ASP będzie można zobaczyć także w kolejnych tygodniach m.in. dzieła Pawła Szeibela, Piotra Ceglarka, Ronniego Deelena oraz studentów Pracowni Działań Interdyscyplinarnych.

Autorzy projektu: Lesław Tetla (ASP Katowice), Joanna Szeligowska-Farquhar (Muzeum Śląskie w Katowicach)

Dominik Ritszel ur. 1988, studiuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku grafika warsztatowa. Jego pierwsza wystawa indywidualna See you all miała miejsce w 2012 roku w Galerii CSW Kronika w Bytomiu, kolejna No fun w tym samym roku w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Brał udział w wielu znaczących projektach i wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Pokazy projektów multimedialnych Last shot
Inauguracja projektu odbędzie się 27 marca 2013 roku o godzinie 17.30
Muzeum Śląskie
al. W. Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz