• 2013-03-25

Fotografia dzikiej przyrody tym razem w Galerii Bielskiej

Od 6 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę pt. Fotografia dzikiej przyrody 2012. Wystawę tworzy 100 nagrodzonych i wyróżnionych prac z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2012, organizowanego przez BBC Worldwide oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

„Fotografia dzikiej przyrody 2012” Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 6–28 kwietnia 2013 © Thilo Bubek, Niemcy, Zorza nad lodem

„Fotografia dzikiej przyrody 2012” Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 6–28 kwietnia 2013 © Thilo Bubek, Niemcy, Zorza nad lodem

Po raz dziesiąty z rzędu światowa wystawa najlepszych fotografii dzikiej przyrody Wildlife Photographer of the Year prezentowana będzie w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Po jesiennym rozstrzygnięciu konkursu (8 października 2012 roku) i premierowej wystawie w Natural History Museum w Londynie, w 2013 roku wystawa odbywa swoje tournée po świecie, w tym także – już po raz jedenasty – po Polsce, goszcząc w salach wystawowych 12 miast, m.in. Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, Szczecina i Sopotu.

Prace prezentowane na wystawie wyselekcjonowano spośród ponad 48 tys. fotogramów nadesłanych na konkurs, wykonanych przez ponad 4,4 tys. autorów (w tym 53 Polaków) z 98 krajów. Są to największe liczby w całej 48-letniej już historii tego przedsięwzięcia (konkurs odbywa się od 1965 roku), potwierdzające – z roku na rok coraz bardziej – jego rangę, jako największego i najbardziej prestiżowego na świecie w dziedzinie fotografii dzikiej przyrody.

Spośród nadesłanych prac za najlepsze zdjęcie edycji 2012 uznano obraz nurkujących pingwinów cesarskich pt. Bubble-Jetting Emperors (Władcy tryskających bąbelków) Kanadyjczyka Paula Nicklena, który otrzymał za nie tytuł Wildlife Photographer of the Year 2012. W kategoriach młodzieżowych tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2012 otrzymał Brytyjczyk Owen Hearn, za fotografię Flight Paths (Ścieżki lotu).

Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej także zdjęcia (dwa) wykonane przez polskich fotografów. Cezariusz Andrejczuk za pracę A Movement of Trees (Tańczące brzozy) zdobył wyróżnienie w kategorii Botaniczne królestwa, a Bartek Kosiński otrzymał I nagrodę w kategorii Do 10 lat za fotografię Down Flight (Lot o świcie). Obaj pochodzą z Podlasia. Cezariusz Andrejczuk jest znanym i cenionym fotografikiem, operatorem i reżyserem filmowym. Wyróżnione zdjęcie jest jednym z cyklu Ruchańce, w którym autor kreuje swoje fotomalarstwo (fotografowanie w ruchu). Co do Bartka, to warto przypomnieć, iż równo dziesięć lat temu – w edycji konkursu i wystawy 2002 roku – jedną z prac, które tworzyły ekspozycję, była fotografia autorstwa jego rodziców: Renaty i Marka Kosińskich. Było to pierwsze zdjęcie autorstwa Polaków, jakie pojawiło się w – wówczas już prawie czterdziestoletniej – historii tej światowej wystawy.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest od jedenastu lat Agencja Zegart.

Fotografia dzikiej przyrody 2012
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 kwietnia 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz