• 2013-03-25

Crash w Galerii Szyb Wilson

Od 5 kwietnia w Galerii Szyb Wilson w Katowicach będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Crash.

Autor: Dorothee Schaefer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Dorothee Schaefer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na polską część ekspozycji złożą się prace grupy Niezwyczajni. Tworzą ją artyści zrzeszeni w katowickim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, którzy w miejsce wszechobecnego zadęcia i przeintelektualizowania proponują prostotę przekazu i solidny warsztat. Opierając się na tej bazie każdy z artystów realizuje nurtujące go tematy: czy będzie to problem globalizacji i konsumpcjonizmu (jak u Alberta Oszka), fascynacja miejskim, postindustrialnym pejzażem (Agata Sobczyk), poszukiwanie znaczenia w zagmatwanej rzeczywistości (Joanna Knapek) albo próba odpowiedzi na ważne pytania, wiodąca przez eksperyment z kolorem (Barbara Hacura, Elżbieta Zarobek, Jolanta Kuśmierska) lub formą (rzeźby Wojciecha Grzywaczyka). Po stronie niemieckiej będzie można zobaczyć kilka najciekawszych zjawisk w sztuce za naszą zachodnią granicą (m.in. artystów związanych z Galerią Freies Kunst Territorium z Bochum oraz Stowarzyszeniem OSTWEST), bo Niezwyczajni zaproponowali udział w projekcie po prostu tym osobom, których twórczość cenią – a oni przyjęli zaproszenie do współpracy.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć nie tylko 30 różnych spojrzeń na współczesność, ale także różne środki, które zastosowano, żeby je wyrazić: przede wszystkim malarstwo, ale również grafikę (Janusz Zygmunt), fotografię (Marc Peschke), rzeźbę (Wojciech Grzywaczyk, Dorothee Schäfer) czy video (Ronald Urbańczyk, Andrzej Klamt).

Jak w tym kontekście rozumieć Crash, zderzenie? Zderzenie kultur przychodzi na myśl jako pierwsze, ale czy to nie nazbyt proste, może w epoce globalizacji w ogóle trudno o takim zjawisku mówić, zwłaszcza wobec sąsiadujących ze sobą państw? Ważniejsze niż pochodzenie wydaje się być osobiste doświadczenie każdego artysty, które wpływa na sposób jego widzenia świata wyrażający się poprzez sztukę. Istnieje jednak także inny trop, bo Crash nie musi być kolizją przeciwieństw, ale także zjednoczeniem, by głos twórców stał się lepiej słyszalny. O pomoc w odpowiedzi na te pytania będzie można poprosić polskich i niemieckich artystów w piątek 5 kwietnia, w czasie wernisażu w Galerii Szyb Wilson.

Lista artystów biorących udział w projekcie Crash:

Polacy: Leszek Duży, Piotr Ginter, Wojciech Grzywaczyk, Barbara Hacura, Monika Hartman, Małgorzata Kania, Joanna Knapek, Michał Kotula, Iwa Kruczkowska-Król, Jolanta Kuśmierska, Albert Oszek, Agata Sobczyk, Ewelina Wrona, Elżbieta Zrobek, Janusz Zygmunt

Niemcy: Jörg Abel, Everett Duarte, Peter Fleischer-Harkort, Andrzej Klamt, Boje Arndt Kiesiel, Roman Klonek, Marc Peschke, Dorothee Schäfer, Uwe Siemens, Frances Schandera Duarte, Larissa Strunowa-Lübke, Ursula Szczygiel, Ronald Urbanczyk, Vanessa von Wendt, Marco Wagner

Crash
Wernisaż: 5 kwietnia 2013 roku, godzi. 18.00
Wystawa potrwa do 31 maja 2013 roku
Galeria Szyb Wilson
ul. Oswobodzenia 1
Katowice

Dodaj komentarz