• 2013-03-23

Mistrz rysunku satyrycznego Paweł Kuczyński w Łodzi

Od 28 marca w klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi będzie można oglądać wystawę rysunku satyrycznego Pawła Kuczyńskiego.

Paweł Kuczyński, „Basen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kuczyński, „Basen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Kuczyński jest mistrzem rysunku satyrycznego. W ciągu ostatnich lat stał się jednym z najczęściej nagradzanych rysowników na świecie.  Jest lauratem 92 międzynarodowych nagród i wyróżnień, zdobywcą złotego (2006) i srebrnego (2010) medalu Kyoto International Cartoonist Congress, drugiej nagrody World Press Cartoon Sintra 2011, zwycięzcą 47. International Cartoonfestival Knokke-Heist w Belgii (2008).

Jak pisze o nim January Misiak:

Kuczyński stworzył styl niepowtarzalny. Mroczny realizm rysunku, podparty najwyższej próby techniką wykonania wykorzystał w służbie żartu wnosząc do rysunku satyrycznego zupełnie nową jakość. Jego perfekcyjny rysunek nie sugeruje nawet, że opowiada dowcip. Jest śmiertelnie poważny. Intensywność cienia nie pozostawia złudzeń, że reprezentuje styl noir. Najistotniejsze jednak w jego twórczości jest to, że ta perfekcja i powaga stanowią jedynie tło dla gagu ukrytego w treści.

W pracach, które zostaną zaprezentowane w Owocach i Warzywach Kuczyński w sarkastyczny sposób komentuje współczesną rzeczywistość – głównie rozwarstwienie ekonomiczne, nierówności społeczne, uprzedzenia i stereotypowe myślenie, bezwzględny świat polityki i ludzką znieczulicę.

Paweł Kuczyński – rysunki satyryczne
Wystawę można oglądać od 28 marca do 18 kwietnia 2013 roku
Owoce i Warzywa klubokawiarnia
ul. Traugutta 9
Łódź

Dodaj komentarz