• 2013-03-23

Paul Driessen laureatem nagrody Smok Smoków

28 maja, podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Paul Driessen, twórca filmów animowanych nominowany w 2000 roku do Oscara za film 3 Misses, otrzyma Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości. Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie retrospektywa filmów Driessena oraz jego masterclass.

„The Killing of an Egg”, reż. Paul Driessen - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„The Killing of an Egg”, reż. Paul Driessen - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Nagroda Smok Smoków jest przyznawana przez organizatorów Krakowskiego Festiwalu Filmowego wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych od roku 1998. Wśród dotychczasowych laureatów są tak znakomici artyści jak Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Jonas Mekas. W ubiegłym roku do tego grona dołączyła pierwsza kobieta – Helena Trestíková, autorka m.in. słynnego dokumentu Rene.

Paul Driessen urodził się w 1940 roku w Nijmegen, w Holandii. Rysunkiem zainteresował się we wczesnej młodości, w 1964 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Utrechcie i rozpoczął pracę jako animator reklam telewizyjnych w studiu filmowym w Hilversum, niedaleko Amsterdamu. W 1967 roku został zaproszony przez George’a Dunninga do współpracy przy jego Żółtej łodzi podwodnej Beatlesów, w której upatruje się prekursora współczesnych intertekstualnych animacji dla dorosłego widza, takich jak Shrek, Futurama, South Park czy Simpsonowie.

W 1970 roku Driessen wyemigrował do Kanady, gdzie przez następne lata pracował jako animator i realizował zlecenia głównie dla National Film Board of Canada oraz dla niezależnych producentów holenderskich. Niepowtarzalny styl Driessena jest łatwo rozpoznawalny dzięki nieustannie drgającej kresce i płynnym ruchom jego postaci.

W narracji często ucieka się do metody split screen przy jednoczesnym zachowaniu integralności opowieści.

W latach 80-tych Paul Driessen przejął po Janie Lenicy katedrę filmu animowanego na uniwersytecie w Kassel, w Niemczech, gdzie nauczał do 2005 roku. Pracujący pod jego kierunkiem studenci zdobyli w tym czasie dwa Oscary: Christoph i Wolfgang Lauenstein w 1989 roku za Balance oraz Tyron Montgomery i Thomas Stellmach za Quest w 1996 roku.

Paul Driessen jest laureatem ponad 50 nagród, został m.in. uhonorowany za całokształt twórczości na festiwalach filmów animowanych w Ottawie (1984) i Zagrzebiu (2002) oraz otrzymał Annie Award za znaczący wkład w sztukę animacji. W 2005 roku został laureatem Specjalnego Złotego Dinozaura na krakowskim festiwalu Etiuda & Anima. W 2000 roku jego, opowiadający trzy zazębiające się historie o kobietach w opałach, film 3 Misses został uhonorowany nominacją do Oscara.

Driessen jest także autorem ilustrowanych książek, których styl doskonale koresponduje z pracami filmowymi. Obecnie artysta pracuje nad nową krótkometrażową animacją, będącą holendersko-kanadyjską koprodukcją..

Wręczenie Nagrody Smok Smoków dla Paula Driessena
28 maja 2013 roku
Kino Kijów.Centrum, 53. Krakowski Festiwalu Filmowy

Dodaj komentarz