• 2013-03-23

Eliminacje do nagrody SARP – Dyplom Roku 2013

25 marca o godz. 18.00 w Galerii Architektury Forma w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy towarzyszącej eliminacjom do konkursu o nagrodę SARP – Dyplom Roku 2013.

Eliminacje do nagrody SARP – Dyplom Roku 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliminacje do nagrody SARP – Dyplom Roku 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

25 marca Galeria Architektów Forma będzie miała przyjemność zaprezentować wystawę towarzyszącą eliminacjom do finałów ogólnopolskiego konkursu o doroczną nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego -– Dyplom Roku 2013. Wyeksponowane będą najlepsze prace magisterskie opracowane przez studentów kierunku architektura i urbanistyka na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT). Wystawa organizowana jest we współpracy Uczelni ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Ogólnopolski konkurs SARP Dyplom Roku 2013 ma wieloletnią tradycję oraz wyjątkowo prestiżowy charakter. Jest organizowany corocznie od 1964 roku. Celem jest wybór najlepszej pracy dyplomowej magisterskiej w Polsce z dziedziny projektowania architektonicznego i urbanistycznego za miniony rok. Do etapu finałowego w Warszawie nadsyłane są projekty absolwentów 11 uczelni, które prowadzą odpowiednie kierunki kształcenia. W Galerii będzie przestawionych 8 projektów, zakwalifikowanych do udziału w eliminacjach. Autorzy zaprezentują prace podczas wernisażu. Połączone jury ZUT / SARP wyłoni troje zwycięzców, którzy uzyskają nominację do finału konkursu im. Zawistowskiego. Rozstrzygnięcie nastąpi jeszcze podczas wernisażu. Zostaną także wskazane nominacje do innych, tematycznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. do polsko-niemieckiego konkursu BDA-SARP im. Waltera Henna) oraz przyznana zostanie nagroda specjalna Zarządu Oddziału SARP Szczecin, im. Prof. Leszka T. Dąbrowskiego.

Wystawa jest ważnym wydarzeniem akademickim, realizowanym po raz pierwszy w nowej formule. Jest bez wątpienia również formą prezentacji współczesnej myśli architektonicznej oraz nowatorskich pomysłów dotyczących naszego miasta. Większość projektów jest zlokalizowanych w Szczecinie. Prace są przygotowane na wysokim poziomie merytorycznym. Formuła dyplomu pozwala na projektowanie śmiałych wizji architektonicznych, które mogą być inspirujące. Wystawa może być więc dobrym pretekstem do dyskusji o kształtowaniu przestrzeni Szczecina. Projekty zakwalifikowane do eliminacji można zobaczyć na tej stronie internetowej.

– Paweł Rubinowicz, kurator Galerii Forma

Otwarcie wystawy, prezentacje autorskie (8 projektów) oraz ogłoszenie nominacji jury
25 marca 2013 r. godz. 18.00
Czas ekspozycji: 26 marca – 7 kwietnia 2013 r.
Galeria Architektury Forma
Szczecin

Dodaj komentarz