• 2013-03-23

Mariusz Stachowiak z teatrem w obiektywie

Od 27 marca w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii Mariusza Stachowiaka pt. Teatr w obiektywie – Tadeusz Łomnicki. Ekspozycja odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Tadeusz Łomnicki, fot. Mariusz Stachowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Łomnicki, fot. Mariusz Stachowiak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr tworzy dopiero czyjaś obecność, bycie tu i teraz. Zatrzymanie w kadrze tego, co dzieje się na scenie powoduje, że ulotność teatru jest przełamana. Tym bardziej, jeśli zdjęcia rejestrują spektakl, który nigdy nie powstał. Tak stało się w przypadku prób Tadeusza Łomnickiego do Króla Leara w 1991 roku i zdjęć dokumentujących spektakl zrobionych przez Mariusza Stachowiaka. To jedyny namacalny ślad przedstawienia, które nie powstało ze względu na nagłą śmierć aktora. Widzenie przez obiektyw należało synchronizować, ze zbliżaniem się aktora do postaci Leara, co wymagało współodczucia i równoległości starań – tak pisał o swojej pracy przy spektaklu Mariusz Stachowiak.

Mariusz Stachowiak (1956-2006) fotograf, autor zdjęć dokumentalnych i teatralnych. W latach siedemdziesiątych był uczestnikiem, a później współorganizatorem warsztatów fotograficznych Janusza Nowackiego, poświęconych fotografii dokumentalnej. Pracował w tygodniku Wprost od początku powstania tego pisma. Z teatrem związał się w 1985 roku. Od 1993r. pracował jako fotograf niezależny. Od 2002 r. współpracował z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zajmując się oprawą graficzną przedstawień i ich dokumentacją fotograficzną. Był też inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskiego Forum Fotografii Teatralnej, odbywającego się co roku w marcu w Wałbrzychu.

Mariusz Stachowiak, Teatr w obiektywieTadeusz Łomnicki
Wernisaż: 27 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 kwietnia 2013 roku
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz