• 2013-03-23

Magdalena Starska przedstawia Plan na otwartych kołach

Od 22 marca w Galerii BWA w Zielonej Górze można oglądać wystawę prac Magdaleny Starskiej pt. Plan na otwartych kołach. Ekspozycja to pierwsza duża, przekrojowa wystawa twórczości Magdaleny Starskiej, członkini grupy Penerstwo, jednej z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat.

Magdalena Starska, „Plan na otwartych kołach”, Galeria BWA w Zielonej Górze, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Starska, „Plan na otwartych kołach”, Galeria BWA w Zielonej Górze, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie pokazane zostaną wszystkie najważniejsze prace artystki, a także prace premierowe – w sumie kilkadziesiąt obiektów, rzeźb, instalacji i rysunków. Nie zabraknie znanych realizacji – jak Piana, Na stopienie lodów, Głowa z głów czy Kiedy usycha, to się prostuje. Pokaz zostanie uzupełniony o projekcję filmu Najważniejsze jest słońce oraz prezentację kostiumów, które Starska zaprojektowała do swoich performansów. Przed budynkiem galerii BWA stanie rzeźba Rozświetlanie, pokazywana wcześniej w Wiedniu i Ostravie. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, który zawierać będzie również zdjęcia z wystawy – stąd jego publikacja nastąpi już po zakończeniu pokazu.

Magdalena Starska (ur. 1980) to autorka rysunków, performansów i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku dyplomem w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Członkini grupy Penerstwo. Podłożem jej działań artystycznych jest zamysł kreowania sytuacji wspólnotowych. Starską interesuje, w jaki sposób to, co osobiste i indywidualne, może być wartościowe w sensie społecznym. Starska świadomie ustawia się jako medium między tym, co wewnętrzne i pojedyncze, a tym co społeczne i wspólne, należy zatem postrzegać ją jako typ szamanki. Rytuały, które ją interesują są bliskie codzienności, a te które chce kreować – miejskie, nowoczesne i inspirujące. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Kurator: Jakub Banasiak

Magdalena Starska, Plan na otwartych kołach
Wernisaż: 22 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2013 roku
Galeria BWA
Al. Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz