• 2013-03-23

Lena Einhorn opowie o pierwszej żonie Strindberga

26 marca o godz. 12.00 w Warszawie przy ul. Chodakowskiej 19/31 odbędzie się spotkanie poświęcone Siri von Essen, aktorce i pierwszej żonie słynnego szwedzkiego dramaturga, Augusta Strindberga – opowie o niej Lena Einhorn, szwedzka reżyserka i pisarka.

Logo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Logo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Nowoczesna kobieta, która dla kariery aktorskiej rozwiodła się z mężem arystokratą. Burzliwa biografia Siri von Essen omawiana będzie podczas spotkania z autorką powieści, Leną Einhorn.

Historia jej życia jest bardzo ciekawa. Siri pochodziła z arystokratycznej szwedzkiej rodziny, osiadłej w Finlandii. Po zaledwie trzech latach małżeństwa z arystokratą, rozwiodła się dla szalonej miłości, szwedzkiego pisarza Strindberga. Do decyzji o rozwodzie przyczyniło się również jej pragnienie, aby zostać aktorką, którego jako żona arystokraty nie mogłaby zrealizować. To właśnie dzięki Strindbergowi, który zresztą dwie ze swoich sztuk napisał specjalnie dla niej, zaczęła grać na deskach Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie. Wkrótce po jej debiucie aktorskim Siri i Strindberg wzięli ślub. Ich małżeństwo trwało piętnaście lat, a intymną historię tego związku Strindberg opisał w skandalizującej, jak na owe czasy, powieści Spowiedź szaleńca – mówi Paulina Rosińska, skandynawistka z SWPS.

W trakcie wizyty Leny Einhorn w Polsce zorganizowany zostanie także pokaz jej filmu, Podróż Niny, który jest historią o życiu w warszawskim getcie jej matki. Główną rolę w filmie zagrała Agnieszka Grochowska. Film zdobył kilka nagród festiwalowych, w tym dwie od Szwedzkiego Instytutu Filmowego w kategorii za najlepszy film roku i scenariusz. Projekcja filmu odbędzie się 26 marca o godz. 18.00 w kinie Luna w Warszawie.

Organizatorem spotkania jest Katedra Skandynawistyki SWPS. Partnerem wydarzenia jest Instytut Szwedzki.

Spotkanie z Leną Einhorn
26 marca o godz. 12.00 przy ul. Chodakowskiej 19/31, Warszawa

Dodaj komentarz