• 2013-03-23

Poezja Ingeborg Strobl w Warszawie

Od 25 marca w Galerii Witryna w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Ingeborg Strobl pt. Poezja. Projekt powstał w czasie pobytu rezydencyjnego artystki w Austriackim Forum Kultury w Warszawie w grudniu 2012 roku.

Autor: Ingeborg Strobl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Ingeborg Strobl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ingeborg Strobl jest znaną postacią wiedeńskiego świata sztuki. Urodzona w 1949 roku, należy do pokolenia, które w swoich działaniach podejmuje próbę pogłębienia dialogu pomiędzy dwoma krajami o silnych powiązaniach historycznych. Jedna ze stworzonych przez nią książek artystycznych była prawie w całości poświęcona polskiej rzeczywistości. Artystka, od kilkunastu lat regularnie odwiedzająca Warszawę, w Witrynie zaprezentuje instalację zbudowaną ze znalezionych lub zakupionych tu przedmiotów – pozornie bezwartościowych, z których najstarszy pochodzi z lat pięćdziesiątych minionego wieku. Dokumentom zmieniającej się rzeczywistości i marginesów życia codziennego będą towarzyszyły animalistyczne projekcje wideo.

Autor: Ingeborg Strobl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Ingeborg Strobl (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ingeborg Strobl tworzy instalacje, wideo oraz książki artystyczne. Jest autorką licznych projektów w przestrzeni miejskiej. Studiowała na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Wiedniu i w Royal College of Art w Londynie. Wystawiała w najważniejszych muzeach w Austrii – MUMOK i Generali Foundation w Wiedniu, EVN Collection oraz Lentos w Linzu. Jej indywidualne wystawy odbyły się między innymi w Neue Galerie w Grazu, w wiedeńskiej Secesji, w Kunsthaus Bregenz oraz w Kunstverein w Salzburgu. Przez dwa lata wykładała na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jako kuratorka zorganizowła wystawy w takich instytucjach, jak Kunstraum Niederoesterreich oraz Kuenstlerhaus Graz. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

Kuratorzy: Agnieszka Sural, Jacek Malinowski

Ingeborg Strobl, Poezja
Wernisaż: 25 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 12 maja 2013 roku
Galeria Witryna
plac Konstytucji 4
Warszawa

Dodaj komentarz