• 2013-03-23

Barbara Szal Porczyńska – Obojętności w Łodzi

Od 16 marca w Galerii Kawiarni Łódzkiego Domu Kultury można oglądać wystawę prac Barbary Szal Porczyńskiej pt. Obojętności.

Barbara Szal Porczyńska, „Aut” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Szal Porczyńska, „Aut” (źródło: materiały prasowe organizatora)

[…] W moich oczach tkwił lęk. W moich oczach tkwił potworny lęk i strach. Lustra wciągały mnie, to wypluwały na przemian, bawiły się odbiciem mych bezdennie ciemnych oczu, mych wystających kości policzkowych, chudych obojczyków i wyraźnych kosteczek mostka. Otchłań przede mną to się otwierała, to znów zamykała i nie wiedziałam już, z którego stanu rzeczy mam się cieszyć, a z którego nie. Strach wydobyty z kart paraliżował moje ciało, bezsilnie próbowałam zmiąć je, podrzeć, spalić i wyrzucić jak najdalej od mojej rozchybotanej osoby, ale one odradzały się jak feniks z popiołu i ni stąd ni zowąd ponownie pojawiały się przed moimi zlęknionymi oczami.

[...] Fatalne brzmienia bełkotały mój umysł, odrywały mózg od ścianek czaszki i poruszały nim na boki niczym rozgotowaną papką, czułam jak drętwieje mi przysadka, jak stado mrówek wędruje od czubka głowy wzdłuż szyi i rozprzestrzenia się po ciele wywołując pot, drgawki i panikę. Traciłam kontrolę nad ciałem, mrówki i pszczoły razem wzięte, czyniące spustoszenie dostawały się wkrótce do mojego serca i zjadały go w przyśpieszonym tempie. Pociły mi się dłonie, buchające gorąco przelatywało po ciele, aż w końcu dostawałam zimnych dreszczy i strach ostatecznie pociągał za sznurki. […]

(fragment tekstu Barbary Szal Porczyńskiej)

Barbara Szal Porczyńska to  absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Odbyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Przemyślu na kierunku filologia polska (2005) oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. S. Białogłowicza. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W latach 2007 – 2011 członek Koła Artystyczno-Naukowego RAZEM działającego przy Wydziale Sztuki UR. Od 2009 roku członek stowarzyszenia 100 talentów. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, brała udział w ponad czterdziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz plenerach międzynarodowych. Publikowała w piśmie literacko-artystycznym FRAZA. Członek ZPAP oraz redaktor naczelna biuletynu informacyjnego rzeszowskiego okręgu ZPAP Sztuka i Życie.

Barbara Szal Porczyńska, Obojętności
Wernisaż: 16 marca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 kwietnia 2013 roku
Galeria Kawiarnia Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz