• 2013-03-22

Kino Iluzjon: Wieczór z kroniką filmową

22 marca w warszawskim kinie Iluzjon będzie miał miejsce Wieczór z kroniką filmową. Organizatorzy zapraszają na pokaz przedwojennych materiałów Wytwórni Doświadczalnej i Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) oraz Polskich Kronik Filmowych (PKF) zdigitalizowanych w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej oraz na spotkanie z historykiem i filmoznawcą Kamilem Stepanem.

„Wieczór z kroniką filmową” - plakat (źródło: materiały prasowe)

„Wieczór z kroniką filmową” - plakat (źródło: materiały prasowe)

Słowo repozytorium oznacza miejsce, w którym przechowuje się dokumenty, a dziś także zasoby cyfrowe. Funkcją repozytorium jest to, że wszystkie jego zasoby są porządkowane, opisywane, ale też udostępniane. Tak jest w przypadku projektu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej.

W trakcie wieczoru zaprezentowany zostanie wybór materiałów w cyfrowej jakości, które zostały zdigitalizowane w tym roku w ramach projektu Repozytorium. Pokazane zostaną wyjątkowe materiały, m.in.: zdjęcia z planu filmu Krwawy wschód (sam film nie zachował się do naszych czasów) z Mieczysławem Cybulskim w roli głównej, a także będzie można posłuchać Chóru Dana, w którym debiutował Mieczysław Fogg i powspominamy rocznicę urodzin zaskakującego kompana Rudolfa Valentino…

Pokaz zostanie podzielony na sześć bloków tematycznych: Z kraju, Ze świata, Życie Warszawy, W męskim świecie, Z kamerą wśród zwierząt i Magiel towarzyski. Każdy blok będzie się składać z kronik PAT-u i PKF-u.

Najbogatszą część zbiorów stanowią materiały Polskiej Kroniki Filmowej, wydawane w latach 1944-1994. Powołana do życia w 1944 roku w Lublinie PKF (pierwszym redaktorem był Jerzy Bossak) miała dostarczać bieżących informacji o życiu politycznym, gospodarczym i kulturalnym. Przez lata cotygodniowa kronika informacyjna była oknem na świat dla wielu Polaków, choć ciężko było zapomnieć o jej propagandowym charakterze (do lat 90. poddawana była cenzurze, wiele z materiałów nigdy nie trafiło na ekrany). Kronika była obowiązkowym dodatkiem pokazywanym przed właściwym seansem, czasem przychodzono do kina tylko dla niej.

Podczas wieczoru specjalnego przypomniana zostanie  m.in. kronikę przedstawiającą fenomen istnienia budek z piwem, śpiewająca kadra Kazimierza Górskiego, dzielne murarki – przodownice pracy,  będzie można także dowiedzieć się, czym jest telefon telewizyjny…

Kroniki filmowe będą prezentowane także codziennie od 25 marca.

Wieczór z kroniką filmową
22 marca 2013 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

 

Dodaj komentarz