• 2013-03-22

Nagradzany film Ozona od maja w kinach

24 maja na ekrany kin wchodzi thirller U niej w domu, którego reżyserem jest François Ozon. Film nagrodzony został na MFF w Toronto 2012 (Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w sekcji Specjalne prezentacje) oraz na MFF w San Sebastian 2012 (Złota muszla za Najlepszy film i Nagroda Jury za Najlepszy scenariusz).

„U niej w domu”, reż. François Ozon - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„U niej w domu”, reż. François Ozon - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Najnowsze dzieło François Ozona otrzymało również sześć nominacji do Cezara – najbardziej prestiżowej nagrody filmowej przyznawanej we Francji – w tym m.in. za Najlepszy film, Najlepszego reżysera i Najlepszy scenariusz adaptowany.

Życie Germain’a (Fabrice Luchini), znudzonego pracą nauczyciela i niespełnionego pisarza, zmieni się, gdy pozna 16-letniego Claude’a. Chłopak postanawia wkroczyć w życie rodziny szkolnego kolegi i opisywać wszystko, co uda mu się podejrzeć w cudzym domu. Relacja nauczyciela i ucznia przeistacza się w nietypową przyjaźń. Germain nie może doczekać się kolejnych tekstów. Mężczyzna pokazuje intymne opowieści Claude’a żonie i wspólnie ulegają fascynacji niezwykłym talentem chłopaka. Kolejne dni spędzone przez 16-stolatka z obcą rodziną prowadzą do coraz większej bliskości z atrakcyjną matką szkolnego kolegi (Emmanuelle Seigner). Niebezpieczna gra nauczyciela i ucznia wymyka się spod kontroli, kiedy spisywana na papierze fikcja zaczyna niebezpiecznie mieszać się z rzeczywistością.

Film oparty jest na sztuce Juana Mayorgi (The Boy in the Back Row) – wielokrotnie nagradzanego i uznanego na całym świecie dramatopisarza.

Gęsta atmosfera niebezpiecznej zmysłowości i przewrotnego humoru.

David Rooney, The Hollywood Reporter

Obsada: Kristin Scott Thomas (Angielski pacjent), Emmanuelle Seigner (Essential Killing), Fabrice Luchini (Niebo nad Paryżem), Ernst Umhauer, Denis Menochet (Bękarty wojny), Yolande Moreau (Amelia).

U niej w domu, reż. jest François Ozon
Premiera: 24 maja 2013 roku
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz