• 2013-03-22

Enter Music Festival 2013

2 ważne muzyczne premiery, 2 projekty specjalne i ucieczki daleko poza schemat jazzowego Festiwalu – tak w skrócie wygląda program trzeciej edycji Enter Music Festival Leszka Możdżera,  który w dniach od 28 do 29 maja, odbędzie się w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Enter Music Festival 2013, plakat (źródło: materiał prasowy)

Enter Music Festival 2013, plakat (źródło: materiał prasowy)

Leszek Możdżer, uznany na całym świecie pianista i kompozytor, zaprasza na swój Festiwal artystów, którzy znajdują się różnych momentach swojej muzycznej drogi, ale nie ustają w twórczych poszukiwaniach i chętnie dzielą się z publicznością ich efektami. Swoją twórczością dzieli się też z publicznością Enter Festiwalu sam dyrektor, który prezentuje w Poznaniu świeżo zaaranżowane muzyczne projekty. W 2013 roku będzie to premiera długooczekiwanego 3. studyjnego albumu trio Możdżer Danielsson Fresco, który muzycy kończą właśnie nagrywać w Alwernia Studio w Krakowie.

Nadchodząca edycja Festiwalu to premiery nowych projektów znakomitych twórców. Wydarzeniem Festiwalu będzie wspominania premiera albumu Możdżer Danielsson Fresco. Enter będzie też miejscem światowej premiery nowej płyty gwiazdy jazzowej wokalistyki, Caecilie Norby: Silent Ways. Płyta, na której usłyszymy też Możdżera i Danielssona zawiera utwory Leonarda Cohena, Paula Simona, Boba Dylana czy Johna Fogerty’ego, naturalnie w nowych aranżacjach.  Specjalny projekt zaprezentuje też na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim Zohar Fresco, który zaprosił do współpracy trzech muzyków, z którymi nigdy wcześniej nie spotkał się razem, na jednaj scenie. Również młody rumuński pianista, Adrian Gaspar, na prośbę Leszka Możdżera wróci do koncepcji bałkańskiego jazzu i przyjedzie do Poznania z nowym składem, z którym zaprezentuje poznańskiej publiczności porywający materiał muzyczny Balkanix.

Możdżer Danielsson na Enter Music Festival 2012 (źródło: materiał prasowy)

Możdżer Danielsson na Enter Music Festival 2012 (źródło: materiał prasowy)

Program Festiwalu rozpocznie się kojąco i łagodnie. Jako pierwsza, na scenie pojawi się Marialy Pacheco, kubańska pianistka z australiskim paszportem, laureatka ubiegłorocznego konkursu Solo Piano na Montreux Jazz Festival, którego jury przewodniczył Leszek Możdżer. Zaraz po niej, sceną zawładnie mariaż muzyki jazzowej i bałkańskiej, któremu przewodniczył będzie młody rumuński pianista : Adrian Gaspar. Nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi wraz z multi-instrumentalnym międzynarodowym sextetem. Odpowiedzią na jego energię będzie koncert zamykający Festiwal: afrykański septet Ba Cissoko, na wzór ubiegłorocznego koncertu Nils Landgren Funk Unit – będzie miał za zadanie roztańczyć publiczność piknikowo-jazzowego Festiwalu.

Enter Music Festival udowadnia, że wyrafinowanej muzyki można z przyjemnością słuchać w piknikowej atmosferze, a urokliwy plener jeziora stanowi idealne tło dla różnorodnych muzycznie koncertów na znakomitym poziomie.

Enter Music Festival 2013
Od 28 do 29 maja 2013 roku
Poznań

Dodaj komentarz