• 2013-03-22

Pisarze o współczesnej Polsce i Polakach

W marcu, nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się książka Doroty Wodeckiej zatytułowana Polonez na polu minowym. To 15 wyjątkowych rozmów Doroty Wodeckiej ze znanymi pisarzami, których autorka zapytała o Polskę, patriotyzm, tożsamość narodową, wady, urojenia, kompleksy i cnoty Polaków.

Dorota Wodecka, „Polonez na polu minowym", okładka (źródło: materiał prasowy)

Dorota Wodecka, „Polonez na polu minowym", okładka (źródło: materiał prasowy)

Nie byłoby tej książki, gdyby nie e-mail Eustachego Rylskiego do premiera Donalda Tuska z miażdżącą diagnozą naszego państwa: rozchwianego, neurotycznego, represyjnego wobec jednostki i rejterującego przed tłumem. List wrócił bez odpowiedzi. Wtedy Dorota Wodecka postanowiła przepytać innych pisarzy o kondycję Polski i Polaków. Czy list autora Na Grobli to tylko bunt jednostki, czy całego środowiska? Powstały wywiady prawdziwe i mocne. Tak szczerze o Polsce nie zwykliśmy rozmawiać publicznie.

Dla Janusza Rudnickiego żywot polskiego patrioty to polonez na polu minowym. Dla Andrzeja Stasiuka polskość to los Bombeliny – kota, którego jego córka znalazła przed Bożym Narodzeniem w kapliczce z Matką Boską. A Joanna Bator polski katolicyzm nazywa talibanatem w wersji słowiańskiej. Mocno? Bohaterowie tej książki nie mają litości… dla siebie i dla nas.

Dosadnie i bez litości o Polsce i Polakach opowiadają: Hanną Krall, Marianem Pilotem, Eustachym Rylskim, Magdaleną Tulli, Januszem Rudnickim, Janem Jakubem Kolskim, Andrzejem Stasiukiem, Joanną Bator, Krzysztofem Vargą,  Igorem Ostachowiczem, Wojciechem Kuczokiem, Mariuszem Sieniewiczem, Tomaszem Piątkiem, Ignacym Karpowiczem, Szczepanem Twardochem.  Błyskotliwie zilustrował je znany rysownik Jacek Gawłowski.

Dorota Wodecka to wieloletnia dziennikarka opolskiego oddziału Gazety Wyborczej, autorka wywiadów i reportaży publikowanych w Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej, Dużym Formacie i Wysokich Obcasach Extra. Niektóre z nich ukazała się w książce Mężczyźni rozmawiają o wszystkim. Mieszka pod Wrocławiem.

Polonez na polu minowym, Dorota Wodecka
Premiera: marzec 2013 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz