Dawna moda dziecięca XVII-XX w. we Wrocławiu

Od 25 marca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Dawna moda dziecięca XVII-XX w. Prezentowane eksponaty pochodzą z okresu od XVII do XX wieku, a wśród nich znajdą się: dawne ubranka dla dzieci, czapki, kapelusze, buciki, lalki, wózki, obrazy olejne oraz XIX wieczne fotografie.

Sukienka dla 3-letniej dziewczynki według mody dworskiej, połowa XVIII w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sukienka dla 3-letniej dziewczynki według mody dworskiej, połowa XVIII w. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dlaczego małym dzieciom zakładano gorsety, jak ubierali swoje pociechy miłośnicy literatury i jaki wpływ na modę miały konkretne wydarzenia historyczne – na te i inne pytania można będzie znaleźć odpowiedź oglądając tę wystawę. Będzie to pierwsza w Polsce duża wystawa poświęcona tej tematyce. Celem kuratorek było nie tylko pokazanie cennych i niezwykle rzadkich eksponatów, ale również wskazanie czynników, które miały wpływ na kształtowanie się mody dziecięcej.

Powstanie w Europie osobnej mody dla dzieci było długotrwałym procesem. Do XVII wieku dzieci ubierano w miniaturowe wersje ubrań dla dorosłych. W okresie Oświecenia dziecko stało się największą wartością uczuciową i społeczną mieszczańskiej rodziny, a troska o jego zdrowy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny znalazła się w centrum starań rodziców. W XIX w. moda dziecięca obejmowała wielką rozmaitość form ubiorów i inspirujących je wątków tematycznych. Stroje dla dzieci odzwierciedlały rodzicielskie fascynacje literackie czy artystyczne. Przełom XIX i XX w. charakteryzował się tendencją ku racjonalności, uproszczeniu i funkcjonalności. Od schyłku XVIII w. ewolucji podlegała także relacja między modą dla dorosłych i dzieci. Stanowiły dla siebie wzajemne źródło inspiracji – w pewnych okresach nowe tendencje ujawniały się najpierw w modzie dziecięcej, w innych zaś ubiory dziecięce podążały za dorosłą modą.

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to multimedialna i multidyscyplinarna prezentacja o układzie chronologiczno-tematycznym. Autorki pokażą między innymi jaki wpływ na modę dziecięcą wywierały stroje ludowe i egzotyczne, różne prądy literackie i literatura dla najmłodszych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jaką role spełniał strój w procesie edukacji i kształtowania charakteru i jak wyglądały dawne ubrania dla niemowląt i osesków.

Zdecydowaną większość pokazywanych eksponatów stanowią dawne ubiory dziecięce, buciki, nakrycia głowy i inne akcesoria. Ciekawostką jest sukienka przeznaczona do ubierania figurki dzieciątka Jezus oraz maleńki 18-wieczny gorsecik służący do kształtowania prawidłowej figury dziecka. Wystawionych zostanie też kilkadziesiąt obrazów, głównie portretów (m.in. portret małego Leona Chwistka z siostrą namalowany przez A. Majewską). Eksponaty muzealne wzbogacone zostaną XIX wiecznymi fotografiami pochodzącymi ze zbiorów Zenona Harasyma.

Kuratorki: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Diana Jędrysek

Dawna moda dziecięca XVII-XX w.
Wystawę będzie można oglądać od 25 marca do 2 czerwca 2013 roku
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław

Dodaj komentarz