• 2013-03-21

Róża Smarzowskiego w Museum of the Moving Image

19 kwietnia w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku w ramach przeglądu kina europejskiego Disappearing Act V zaprezentowany zostanie film Róża Wojciecha Smarzowskiego. Obsypana nagrodami na festiwalu w Gdyni w 2011 (m.in. dla Marcina Dorocińskiego za najlepszą rolę męską) i nagrodzona Orłem 2012 dla najlepszego polskiego filmu Róża, to poruszająca opowieść o miłości w okrutnych czasach i o ludzkim losie w obliczu bezlitosnej historii.

„Róża”, reż. Wojciech Smarzowski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Róża”, reż. Wojciech Smarzowski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Znakomicie napisany, wyreżyserowany i zagrany dramat Smarzowskiego należy do najgłośniejszych polskich filmów ostatniej dekady – nie tylko ze względu na poruszająca historię miłosną, ale także z uwagi na porażający portret powojennej rzeczywistości Ziem Odzyskanych i praktycznie nieznany dotąd szerokiej publiczności temat powojennych prześladowań rdzennej ludności mazurskiej, który odważnie porusza. W entuzjastycznych recenzjach często komplementowano odtwórców wszystkich głównych ról – szczególnie Agatę Kuleszę (Orzeł 2012 za najlepsza rolę kobiecą) oraz Marcina Dorocińskiego (wyróżnionego m.in. za tę kreację tegorocznym Paszportem Polityki w uznaniu za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą).

Przy wszystkich swych walorach dramatycznych i historycznych Róża robi wielkie wrażenie także na czysto artystycznym poziomie: wysmakowane zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr. (nagrodzone m.in. nagrodą na Brooklyn Film Festival w 2012) oraz minimalistyczna muzyka Mikołaja Trzaski (znanego nowojorskiej publiczności jako muzyk goszczącej niedawno w Nowym Jorku grupy Shofar) dostarczają godnej oprawy dla przejmującej historii. Porównywany z takimi arcydziełami kina wojennego jak Idź i patrz Elema Klimowa, film Smarzowskiego należy do obrazów niełatwych w odbiorze, ale ważnych i na długo zapadających w pamięć.

„Róża”, reż. Wojciech Smarzowski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Róża”, reż. Wojciech Smarzowski - kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Odbywający się od 2009 roku festiwal Disappearing Act V, trwający w tym roku od 10 do 21 kwietnia, prezentuje najnowsze filmy z 25 krajów europejskich, promując obrazy, które pomimo sukcesów na międzynarodowych festiwalach nie doczekały się szerszej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych.

Museum of the Moving Image w Nowym Jorku – jest jedynym w Ameryce muzeum poświęconym wyłącznie sztuce filmowej we wszystkich jej przejawach – jej historii, technice i technologii. Muzeum kieruje swój program do różnorodnej publiczności – od koneserów klasyki filmowej po miłośników gier komputerowych. Prezentując eksponaty z różnych dziedzin – od dziewiętnastowiecznych zabawek optycznych po najnowsze nowinki cyfrowe – Muzeum stara się przedstawić wszystkie etapy produkcji filmowej, od scenariusza przez promocję i dystrybucję.

Pokaz filmu Róża, reż. Wojciech Smarzowski
19 kwietnia 2013 roku
Museum of the Moving Image w Nowym Jorku

Dodaj komentarz