• 2013-03-21

Requiemaszyna w warszawskim Instytucie Teatralnym

24 marca w warszawskim Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się premiera sztuki Requiemaszyna w reżyserii Marty Górnickiej.

„Requiemaszyna” w reż. Marty Górnickiej, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

„Requiemaszyna” w reż. Marty Górnickiej, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Trzeci spektakl Marty Górnickiej to kontynuacja prowadzonej przez reżyserkę pracy nad stworzeniem nowoczesnego chóru tragicznego, w której centrum leży krytyczna refleksja nad człowiekiem ustanawianym przez kulturowe, społeczne, ekonomiczne i religijne normy.Tym razem głos chóruwymierzony jest w rzeczywistość powszechnego urynkowienia. To ciało/głos społeczeństwa zakleszczonego między terrorem bezrobocia a wymogiem pracy ponad siły. Na scenie staje chór performerów, by wykonać ekstatyczne requiem dla systemu, w którym wolność zmieniła się w technologię władzy. Libretto wykorzystuje wiersze Władysława Broniewskiego, fragmenty przemówień, listów, dziecięcych wyliczanek, które CHÓR zderza z dyskursem filozoficznym i hasłami reklamowymi.

Jestem całopalną ofiarą każdego systemu – pisał o sobie Broniewski, ujawniając dramatyczne napięcie między miażdżącą presją ideologii, a wiarą w siłę poetyckiego słowa, które miało zarazem rewolucjonizować świat i ratować podmiotowość. Dziś te teksty, przepisane na chórową maszynerię zbiorowego ciała i głosu, uderzają z nieprawdopodobną siłą. Socrealistyczny hymn pracy brzmi jak korporacyjna pieśń performansu efektywności.

Requeimaszyna to esej o relacji języka i władzy. Punktem wyjścia dla tej pracy stał się rytmiczno-robotyczny język wierszy Broniewskiego i jego wstrząsający poetycki życiorys, który zmiksował się w mojej głowie z kampanią reklamową Benettona Zostań bezrobotnym roku, Marszem Imperialnym z Gwiezdnych Wojen, dźwiękiem przeżartej rakiem krtani poety. Zależało mi na tym, by obnażyć totalitaryzm współczesnych strategii nadzoru i dyscypliny; mechanizmy, które zmieniają mieszkańców neoliberalnego raju w armię robotników/robotów.

Marta Górnicka

Requeimaszyna, reż. Marta Górnicka
premiera: 24 marca 2013 r.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Dodaj komentarz