• 2013-03-21

Agata Bielik-Robson i Tadeusz Bartoś o kłopotach z chrześcijaństwem

W marcu, nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się książka Tadeusza Bartosia i Agaty Bielik-Robson zatytułowana Kłopot z chrześcijaństwem. Wieczne gnicie, apokaliptyczny ogień, praca. Jest to rozmowa dwojga filozofów o chrześcijaństwie i potrzebie duchowej każdego człowieka.

Agata Bielik-Robson, Tadeusz Bartoś, „Kłopot z chrześcijaństwem", okładka (źródło: materiał prasowy)

Agata Bielik-Robson, Tadeusz Bartoś, „Kłopot z chrześcijaństwem", okładka (źródło: materiał prasowy)

Po co ludziom religie? Czy to coś więcej niż narzędzie kontroli społecznej? Kto dziś jeszcze zastanawia się nad wolnością sumienia, grzechem?  Jaki jest polski katolicyzm, co go wyróżnia spośród innych? Jakie zagrożenia czyhają na religie, a jakie z nich wypływają? Czy naprawdę jesteśmy cywilizacją śmierci? Dlaczego polska lewica boi się hierarchów duchownych? I dlaczego w Polsce nikt nie karze księży przestępców seksualnych? Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć w swej książce-rozmowie Agata Bielik-Robson i Tadeusz Bartoś.

Dr hab. Agata Bielik-Robson, ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzowała się w IFIS PAN. Kilka lat spędziła w Wielkiej Brytanii, między innymi w Oksfordzie i Londynie. Obecnie pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów w językach polskim, niemieckim i angielskim oraz sześć książek: Na drugim brzegu nihilizmu, Inna nowoczesność, Duch powierzchni: rewizja romantyczna i filozofia, Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje, Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności oraz Erros. Mesjański witalizm i filozofia. Wiosną 2011 w wydawnictwie Northwestern University ukazała się jej praca The Saving Lie. Harold Bloom and Deconstruction. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury oraz filozofią religii, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego.

Tadeusz Bartoś, filozof, publicysta profesor Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Specjalizuje się w myśli Tomasza z Akwinu oraz filozofii współczesnej. W swojej publicystyce zajmuje się tematyką religijną, teologią, a także problemami funkcjonowania Kościoła katolickiego. Opublikował kilkadziesiąt artykułów między innymi w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Znaku, Przeglądzie Politycznym. Wydał sześć książek: Tomasza z Akwinu teoria miłości: studium nad Komentarzem do księgi O imionach Bożych Pseudo-Dionizego Areopagity, Metafizyczny pejzaż: świat według Tomasza z Akwinu, Ścieżki wolności: o teologii, sekularyzacji, demokracji w Kościele, celibacie, Wolność, równość, katolicyzm, Jan Paweł II: analiza krytyczna, W poszukiwaniu mistrzów życia: rozmowy o duchowości, Koniec prawdy absolutnej: Tomasz z Akwinu w epoce późnej nowoczesności oraz tłumaczenie Komentarza Tomasza z Akwinu do Ewangelii Jana.

Kłopot z chrześcijaństwem. Wieczne gnicie, apokaliptyczny ogień, praca
Agata Bielik-Robson, Tadeusz Bartoś

Premiera: marzec 2013 roku
Wydawnictwo Czarna Owca

Dodaj komentarz