• 2013-03-21

Hubert Czerepok o Historii i utopii

Od 5 kwietnia do 23 maja w Galerii Arsenał w Białymstoku można oglądać wystawę prac Huberta Czerepoka zatytułowaną Historia i utopia. Projekt tropi autentyczne, choć na pozór nieprawdopodobne historie, ale też takie, które mogłyby okazać się prawdziwe. Dokumenty i materiały archiwalne mieszają się z kreacjami i fałszywkami. Artysta odsłania rzeczy o których czasem wolelibyśmy nie wiedzieć, nie pamiętać.

Hubert Czerepok, „Madness is Like Gravity", 2011, neon, 200 x 190 cm (źródło: materiał prasowy)

Hubert Czerepok, „Madness is Like Gravity", 2011, neon, 200 x 190 cm (źródło: materiał prasowy)

Czerepok jest badaczem skupionym na znajdowaniu i analizowaniu sytuacji niejednoznacznych, problematycznych niepokojących. W obszarze jego zainteresowań znalazły się: kondycja środowisk twórczych i krytyka instytucjonalna, funkcjonowanie obrazu w kulturze wizualnej, cienka granica między fikcją a rzeczywistością, zjawiska paranormalne, teorie spiskowe, proroctwa, ksenofobiczne obsesje i ich funkcjonowanie w społeczeństwie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną takie projekty, jak Haunebu - rezultat wielomiesięcznych poszukiwań śladów istnienia tajemniczej Wunderwaffen, pojazdu w kształcie latającego spodka, o napędzie antygrawitacyjnym, którą to podobno naziści wynaleźli pod koniec II wojny światowej i przetransportowali do swej bazy na Antarktydzie. Wideo Sięgnąć gwiazd dotyczy programu Instytutu Lotnictwa w Warszawie budowy rakiety meteorologicznej w latach 60 – tych. Lux Aeterna – film wideo nakręcony w Norwegii, zbudowany jest na zasadzie kontrastu między stroną wizualną – pięknem skandynawskiej przyrody a będącym krytyczną refleksją nad przyszłością świata – komentarzem słownym, zbudowanym z cytatów z Juliusza Słowackiego, Thomasa Jeffersona, Adolfa Hitlera czy Andersa Breivika. Filmom wideo towarzyszyć będą obiekty, rysunki z serii i neonowe realizacje takie, jak: Nigdy nie będziesz Polakiem - neon nawiązujący do transparentu kibiców Odry Wodzisław Roger, nigdy nie będziesz Polakiem oraz Tylko szczęście jest prawdziwym życiem - cytat z Zuzanny Ginczanki, zapomnianej na długie lata poetki, rozstrzelanej w Krakowie w 1942 roku za swoje żydowskie pochodzenie.

Wystawa Historia i utopia, Hubert Czerepok
Od 5 kwietnia do 23 maja 2013 roku
Galeria Arsenał
Białystok

Dodaj komentarz