• 2013-03-20

Paweł Passini i Dynamika Metamorfozy

W sobotę 23 marca w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się pokaz pracy w ramach projektu artystyczno-badawczego Dynamika metamorfozy Pawła Passiniego.

Paweł Passini, „Dynamika Metamorfozy”, Teatr Laboratorium we Wrocławiu, fot. Karol Jarek (źródło: materiały prasowe)

Paweł Passini, „Dynamika Metamorfozy”, Teatr Laboratorium we Wrocławiu, fot. Karol Jarek (źródło: materiały prasowe)

Projekt Dynamika metamorfozy realizowany jest przez Pawła Passiniego, Elżbietę Rojek, Przemysława Wasilkowskiego oraz zespół neTTheatre w Instytucie Grotowskiego od maja 2012 roku. Jego uczestnicy – międzynarodowa grupa aktorów pochodzących z Brazylii, Iranu, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch oraz Polski – zostali wyłonieni na drodze przesłuchań z ponad 230 chętnych. Zespół  spotyka się raz na dwa miesiące podczas dziesięciodniowych sesji, które kończy pokaz pracy. Podczas marcowej sesji z uczestnikami projektu współpracował Robert Hayden – tancerz, aktor i nauczyciel, który regularnie prowadzi zajęcia i warsztaty dla Ultima Vez – międzynarodowej grupy z Belgii, prowadzonej przez flamandzkiego choreografa Wima Vandekeybusa.

Głównym założeniem projektu Dynamika metamorfozy jest zgłębienie tajników metamorfoz w teatrze antycznym i nabycie umiejętności wcielania się i przeistaczania w różne postacie. Pracę zakończy spektakl, którego premierę zaplanowano na 2014 rok. Przewidziano także publikację podręcznika zawierającego opis użytych metod, dokumentację pracy oraz zapis doświadczeń prowadzących oraz uczestników.

W sobotę (23 marca) o godz. 19.00 w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się kolejna prezentacja efektów pracy. Tym razem odbywa się ona w ramach szerszego, bo ogólnopolskiego projektu, Dotknij teatru przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. To inicjatywa koordynowana przez w Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, której celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W tym roku teatry i artyści niezależni z 16 województw przygotowali ponad 500 wydarzeń.

Paweł Passini jest dyrektorem neTTheatre, absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Akademii Praktyk Teatralnych przy Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice. Jego spektakl Turandot został nagrodzony nagrodą Herald Angel i Total Theatre na Fringe Festiwalu w Edynburgu. Passini wielokrotnie zdobywał również nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego . W 2008 roku był nominowany do Paszportów Polityki w kategorii Teatr.

Paweł Passini, Dynamika metamorfozy
Sala Teatru Laboratorium im. J. Grotowskiego we Wrocławiu
23 marca 2013 r. o godz. 19.00

Dodaj komentarz