• 2013-03-20

DK Zacisze: Budowanie Bajkowego Świata

23 marca w Domu Kultury Zacisze w Warszawie będzie miała miejsce impreza Budowanie Bajkowego Świata w ramach Festiwalu Baśni, Bajek i Opowiadań Czarodzieje słowa.

Budowanie Bajkowego Świata - konstrukcja z klocków (źródło: materiały prasowe)

Budowanie Bajkowego Świata - konstrukcja z klocków (źródło: materiały prasowe)

W programie:

  • animacje prowadzone przez opowiadaczy: Kristin Pedemonti ( USA) i Michała Malinowskiego,
  • wielkie rodzinne budowanie bajkowego świata z drewnianych klocków MuBaBaO.

Opowiadacze Kristin Pedemonti i Michał Malinowski  zabiorą uczestników w magiczną podróż do świata bajek. Historie i zabawne sytuacje bohaterów staną się inspiracją do budowy zamków, wież, statków kosmicznych czy zwierząt… bajkowych konstrukcji z drewnianych klocków MuBaBaO. Z najprostszych form klocków mogą powstać olbrzymich rozmiarów budowle.

Kristin Pedemonti – znana amerykańska opowiadaczka walcząca o budowane mostów międzykulturowych. Jej opowieści są pełne mądrości i nadziei. Opowiada historie z życia oraz bajki i baśnie z różnych części świata. Zależy jej na tym, aby każdy odkrył w sobie bohatera i rozpoczął aktywne życie. Występowała na największych światowych festiwalach sztuki opowiadania oraz w szkołach, bibliotekach, domach kultury. Zasłynęła również z projektu FREE HUGS – darmowy uścisk.

Michał Malinowski – opowiadacz, pedagog i pisarz. W 1997 roku wiedziony impulsem wyrusza do Papui Nowej Gwinei, gdzie spotyka tradycyjnych opowiadaczy i postanawia zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczyna na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. Wiedzę o storytellingu pogłębia podczas konsultacji u międzynarodowych ekspertów, ale też u tradycyjnych opowiadaczy z Indii, Chin czy krajów afrykańskich.

W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata jest przygotowanie wystaw Polskie tradycje ustne i Afrykańscy grioci – lokalna wiedza globalna mądrość, udział w powstaniu książki Bajki znad Bugu, Narwi i Wisły, jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim Polish Folklore and Folktales.

W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2006 roku za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego Festiwal Sztuki Opowiadania Tężnia Marzeń 2009 został nagrodzony w konkursie WIERZBA jako III najlepsza impreza plenerowa na Mazowszu.

Budowanie Bajkowego Świata
23 marca 2013 roku
Dom Kultury Zacisze w Warszawie

Dodaj komentarz