• 2013-03-20

Entropic Union w Galerii Sztuki w Legnicy

Od 21 marca w Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę prac Aleca Shepley’a i Clive’a McCarthy’ego pt. Entropic Union. W ramach ekspozycji zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt fotografii dwóch brytyjskich artystów.

Alec Shepley i Clive McCarthy, Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alec Shepley i Clive McCarthy, Galeria Sztuki w Legnicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Naczelną ideą projektu jest próba interpretacji czegoś, co pozostaje z definicji niezakończone. Autorzy (analizując przestrzeń miejską, porzucone place budowy, zniszczone i zrujnowane budynki) badają relację pomiędzy dziełem samym w sobie a widzem i miejscem, w którym się ono znajduje.

Alec Shepley – artysta i wykładowca, dyrektor Szkoły Sztuki i Designu na Uniwersytecie w Lincoln. Przez lata zajmował się rzeźbą szklaną (studia u prof. Freda Tschidy w Nowym Jorku), tworząc instalacje wykorzystujące światło neonowe. Obecnie jego poszukiwania koncentrują się wokół fragmentaryzmu. Fascynuje go niedokończony obiekt w stanie rozpadu, w relacji z otaczającą przestrzenią.

Clive McCarthy – jest fotografem interesującym się zagadnieniem 19-wiecznego flaneryzmu (pojęcie wywodzące się z poezji Baudelaira, do określania tzw. miejskiego spacerowicza, obserwatora, wędrownika tylko pozornie bez celu). Często spotkać go można wędrującego ulicami miast – z raczej nietypowym ekwipunkiem fotograficznym – nasycającego obrazy dnia codziennego wysoko spersonalizowaną estetyką.

Kurator wystawy Steve Dutton – jest profesorem Praktyki Współczesnej Sztuki na Uniwersytecie w Lincoln, inicjatorem i współorganizatorem wielu projektów kulturalnych na terenie wielkiej Brytanii, ale także w krajach niderlandzkich, uczestnikiem licznych konferencji dotyczących sztuki współczesnej, autorem artykułów krytycznych.

Wystawa jest również propozycją interaktywnej gry, w której widzowie poza rolą odbiorcy zostaną zaproszeni do udziału w procesie twórczym.

Agata Żukowska

Alec Shepley, Clive McCarthy, Entropic Union
Wernisaż: 21 marca 2013 roku
Finisaż: 12 kwietnia 2013 roku
Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2013 roku
Galeria Sztuki w Legnicy
Pl. Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz