• 2013-03-20

Adam Rzepecki przeprasza za chwilową nieobecność w sztuce

Od 22 marca w Galerii Dawid Radziszewski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Adama Rzepeckiego pt. Przepraszam społeczeństwo za chwilową nieobecność w sztuce.

Adam Rzepecki, „Sztuka męska i inna”, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Rzepecki, „Sztuka męska i inna”, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Rzepecki należy do grona najciekawszych artystów generacji, która debiutowała na przełomie lat 70. i 80. Był jedynym mieszkającym w Krakowie członkiem grupy Łódź Kaliska. Na wystawie w Galerii Dawid Radziszewski pokazane zostaną jego indywidualne prace, fotografie, dokumentacje z akcji i manifesty.

Rzepecki znany jest przede wszystkim jako autor pracy Matka Boska z wąsami, która powstała na początku lat 80. Tymczasem, po szczegółowej inwentaryzacji archiwum artysty, okazuje się, że jego twórczość jest różnorodna, rozpięta między konceptualizmem a neodadaizmem, pełna ekscytujących momentów i nieoczekiwanych zwrotów.

Adam Rzepecki, „Sztuka męska i inna”, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Rzepecki, „Sztuka męska i inna”, 1980 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzepecki był performerem, eksperymentującym fotografem i filmowcem, artystą politycznym oraz ironicznym obserwatorem świata sztuki. Za wszystkim stoi wschodnioeuropejska melancholia i specyficzny dla schyłkowego PRL-u nihilizm. Na jednym ze zdjęć Rzepecki przykleja nos (korzystając z nieuwagi ochrony muzeum) do Wielkiej Szyby Duchampa, inne dokumentuje jednodniowy performans z pleneru w Miastku, podczas którego w walce o ośmiogodzinny dzień pracy przez osiem godzin (z przerwami na posiłek) nosił cegłę.

W 1990 roku Krzysztof Jurecki na łamach czasopisma Student pisał tak:

Nie chciałbym, aby realizacje artystyczne Rzepy zostały po latach wyciągnięte z tapczanu pewnego krakowskiego mieszkania lub odnalezione za szafą. Byłoby to jeszcze większym złem i nieszczęściem dla kultury polskiej niż skreślenie go z annałów sztuki, nad czym z sukcesem od lat pracuje wiele osób.

Pierwsza po latach wystawa archiwalnych prac Adama Rzepeckiego odbyła się w czerwcu zeszłego roku w Galerii Pies w Poznaniu (nosiła tytuł Prace z lat 1978 – 84 i jedna z 1990). W Galerii Dawid Radziszewski będzie można zobaczyć znacznie poszerzoną wersje tamtego pokazu.

Adam Rzepecki, Przepraszam społeczeństwo za chwilową nieobecność w sztuce
Wernisaż: 22 marca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2013 roku
Galeria Dawid Radziszewski
ul. Krochmalna 3
Warszawa

Dodaj komentarz