• 2013-03-19

Michael Haneke. Zawód: reżyser

31 maja na ekrany kin wchodzi film dokumentalny Michael Haneke. Zawód: reżyser. Za realizację filmu odpowiada Yves Montmayeur. W filmie o swojej pracy z Haneke opowiadają: Juliette Binoche, Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant.

„Michael Haneke. Zawód: reżyser”, realizacja: Yves Montmayeur (źródło: materiały prasowe)

„Michael Haneke. Zawód: reżyser”, realizacja: Yves Montmayeur (źródło: materiały prasowe)

W ciągu 25 lat twórczości Haneke osiągnął pozycje jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina. Od wczesnych prac, po film Miłość stworzył unikalny wszechświat, pokazując w nim męty społeczne, egzystencjalne lęki czy emocjonalne wybuchy. Poprzez wizję swoich aktorów i wcześniej nie pokazywane ujęcia, film przedstawia pracę prawdziwego artysty. Michael Haneke. Zawód: reżyser, to film o reżyserze, którzy przełamał nie jedno tabu.

Chodzi mi po prostu o punkt widzenia. Jaką prawdę jesteśmy w stanie zaakceptować, bez względu na to, czy podoba nam się ona, czy nie? W moich filmach staram się zawsze uchwycić tę wewnętrznie sprzeczną rzeczywistość.

Michael Haneke

Dla niego najważniejszy jest radykalizm. W każdym kolejnym filmie podchodzi to tej koncepcji z innej strony, ale zawsze jest ona w nich obecna. Pod tym względem w ogóle się nie zmienił i mam nadzieję, że nigdy się nie zmieni.

Isabelle Huppert

Jego filmy bywają niesmaczne, ale on sam jest przez cały czas uśmiechnięty. Jest miłym człowiekiem, choć trudno w to uwierzyć, oglądając to, co nakręcił.

Jean-Louis Trintignant

Michael Haneke (ur. 23 marca 1942 w Monachium) – austriacki reżyser i scenarzysta, dwukrotny laureat Złotej Palmy dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes za obrazy Miłość oraz Biała wstążka. Ponadto twórca takich dzieł jak Funny Games, Pianistka i Ukryte.

Festiwale:

2013 – Festiwal Filmowy Tribeca: Konkurs dokumentów

Michael Haneke. Zawód: reżyser, realizacja: Yves Montmayeur
Premiera: 31 maja 2013 roku
Dystrybucja: Spectator

 

Dodaj komentarz