• 2013-03-19

Teatr Formy wygrywa Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra

W sobotę 16 marca ogłoszono wyniki 21. edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra w Toruniu. Publiczność w swoim głosowaniu przyznała główną i jedyną nagrodę Klamry Teatrowi Formy za spektakl Pandora.

Teatr Formy, Pandora - Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Formy, Pandora - Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Pandora oparty o Wariata i zakonnicę Stanisława Ignacego Witkiewicza w wykonaniu Teatru Formy zyskał największą ilość głosów widzów festiwalu Klamra. Walka do ostatniej chwili była ostra Cztery teatry otrzymały bardzo zbliżoną liczbę głosów – ujawnił dyrektor AST Klamra i klubu Od Nowa Maurycy Męczekalski podczas wręczenia głównych nagród festiwalu.

Nagrodzona sztuka nie jest wierną ilustracją dramatu Witkiewicza, choćby dlatego, iż używa środków charakterystycznych dla teatru ruchu. Sami twórcy tak o nim mówią:

Jest współczesną wizją człowieka uwięzionego i uwikłanego w słabości ludzkiej natury. Mityczna puszka Pandory jest zatem nie tylko symbolem niedoli ludzkiej, ale pełni tutaj rolę mikrokosmosu, w którym przyszło nam żyć. Bohaterowie doświadczają siebie również poprzez pryzmat indywidualnego spojrzenia i stają się mocni w swej słabości, która też staje się formą niewoli. Miłość, erotyka, pożądanie a nawet zbrodnia doskonała, pełnią tu rolę swoistego katharsis i prawdopodobnie są jedynymi drogami by opuścić Pandorę.

Toruński festiwal sceny alternatywnej od 21 lat odbywa się w klubie Od Nowa. W tym roku w Toruniu wystąpiła czołówka sceny alternatywnej. Była to także najdłuższa i najbogatsza programowo edycja Klamry, podczas której zobaczyliśmy 13 spektakli i działań scenicznych.

Na festiwalu widzowie zobaczyli Teatr Wierszalin ze spektaklem Wszyscy Święci. Zabłudowski cud, trójmiejską formację Dada von Bzdülöw w spektaklu Duety nieistniejące, Komunę Warszawa ze sztuką pt. Sierakowski, dwie lubelskie sceny tańca – Teatr Maat Projekt  ze Station de Corps i Lubelski Teatr Tańca z Gracerunners. W Od Nowie wystąpiła także katowicka grupa Suka Off z Red Dragon, Teatr Kana z Moskwą – Pietuszki, Teatr Improwizacji Klancyk z Panem Haroldem oraz duet Kołodyńska/Kordaczuk z “Symptomami. Festiwal zakończył występ klasyków alternatywy – poznańskiego Teatru Ósmego Dnia ze spektaklem Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej oraz koncert Renaty Przemyk. Program festiwalu uzupełniła edukacyjna Klamerka Teatru Wiczy, koncert formacji Szaza, grającej na żywo muzykę do filmów krótkometrażowych Romana Polańskiego, pokazy filmów o teatrze oraz spotkania autorskie.

21. Alternatywne Spotkania Teatralne  Klamra 2013
Od 9 do 16 marca 2013 roku
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa
Toruń

Dodaj komentarz